Tehdy 12letého lachtana Gastona z pražské zoo, kam se dostal z volné přírody, unesla 13. srpna 2002 velká voda, která zoologickou zahradu zaplavila o den dříve. Gaston spolu s ostatními lachtany se snažil držet ve svém výběhu, pak se ale utrhla divácká tribuna, která je rozehnala. Lachtani se snažili najít jeden druhého, ale marně.

Gaston se zdržoval v zaplaveném výběhu slonic, přívaly vody ale byly čím dál silnější. Druhý den ze zoo zmizel a začal unikat po Vltavě a následně se dostal také do Labe. Lidé ho spatřili na mnoha místech, snažili se ho zachránit i chovatelé z několika zoologických zahrad, například ze zoo v Roudnici nad Labem. Veškeré pokusy o jeho odchycení však selhaly.

Od ničivé povodně uběhlo dvacet let. Takhle pomáhali zloničtí hasiči v Kralupech nad Vltavou.
Lidem nezůstalo skoro nic: Zloničtí hasiči vyjeli při povodních 2002 do Kralup

Úspěšnější byli až o den později, kdy jej lidé zahlédli v Labi pod ústeckými zdymadly. „Ze začátku si ještě bral ryby. Později se k nám přidala i jeho ošetřovatelka z Prahy, na kterou také reagoval,“ popsal Deníku před časem snahy o záchranu Gastona ošetřovatel lachtanů z ústecké zoologické zahrady Lukáš Touš.

Bez Schengenu na hranicích

Grafika. 20 let od povodníZdroj: DeníkPozději ale začal být lachtan apatičtější, bál se lodi. Proč došlo k náhlé změně chování, není jasné, podle Touše jej mohla zasáhnout vrtule. Stále se však Gaston nevzdával a bojoval s proudem řeky. Ošetřovatel poté spolu se svými kolegy a později i s ošetřovateli ze zoo v Děčíně pronásledoval Gastona až do Bad Schandau v Německu. Tehdy ale neexistoval Schengenský prostor a hranice nebylo možné volně překračovat jako dnes. Ředitel zoologické zahrady proto musel zachráncům vyřídit na ministerstvu povolení k působení i v sousední zemi.

Ale to nebyla jediná překážka, která na ně čekala. Řeka totiž byla kromě nepořádku unášeného Labem plná potopených lodí nebo spadlých stožárů elektrického vedení. V Bad Schandau se jim pak do cesty postavil nízký most.

Až poté, co Gaston uplaval přes 300 kilometrů, se jej 19. srpna podařilo odchytit v německém Magdeburgu. Při převozu zpět do Prahy ale uhynul, a stal se tak jedním ze 134 zvířat, která řádění povodní v pražské zoo nepřežila. Gaston uhynul na následky stresu a vyčerpání. Chladná voda ani nedostatek jídla mu neublížily, následná pitva neodhalila žádné zranění.

Rohan City, vizualizace.
Dvacet let od povodní: Vltavské břehy i ostrovy se dočkají velkých změn

Přestože Gaston při povodních před dvaceti lety zemřel, jeho jméno rezonuje stále. Děčínští basketbalisté měli dlouhé roky maskota Gastona. Přímo na děčínském nábřeží, v místech, která byla v srpnu 2002 několik metrů pod hladinou Labe, je drobná soška lachtana. Mezi Ústím nad Labem a Děčínem se každoročně koná Gastonův memoriál, 25 kilometrů dlouhý plavecký závod. Rok po povodních se narodila Gastonova dcera Abeba.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni:

Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 6. srpna a déšť předznamenal tragédii
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 7. srpna a voda zaplavila jižní Čechy
Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 8. srpna a povodeň zabila prvního člověka
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 9. srpna a hladiny klesaly
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 10. srpna a lidé odklízeli škody
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 11. srpna a opět přišly prudké lijáky
Povodně z roku 2002 v Praze. Lidé sledují 13. srpna stoupají hladinu Vltavy
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 13. srpna a evakuovat se muselo 200 tisíc lidí
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 14. srpna a povodeň zasáhla centrum Prahy
Povodně z roku 2002 v Praze. Snímky zachycují Ústření čistírnu odpadních vod v Bubenči
Povodeň 2002 den po dni: Dne 15. srpna lidi děsil zatopený chemický závod
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: 16. srpna toky kulminovaly
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 17. srpna a lidem chyběly lopaty i holínky