Památník, který funguje jako pobočka jedné z příspěvkových organizace kraje, Oblastního muzea Prahy-východ v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, připravil ke 130. výročí Ladova narození a 60. výročí úmrtí nejen vzpomínkovou akci s kulturním programem, ozdobenou osobní účastí členů jeho rodiny. Nechyběly ani křest nové lavičky Josefa Lady z březového dřeva a zasazení břízy.

Proslulý ilustrátor a malíř (ale rovněž spisovatel či scénograf, který také navrhoval filmové kostýmy) s nezaměnitelným výtvarným rukopisem se narodil právě v Hrusicích 17. prosince 1887. Velmi plodně se věnoval nejen samostatné tvorbě, ale intenzivně spolupracoval i s dalšími umělci své doby. „Bez něho by Hašek nebyl Haškem, Švejk Švejkem – a ani Drda Drdou,“ připomněl Štefek šíři záběru kumštýře, který se zdaleka neomezoval pouze na tvorbu určenou dětem. V té se pak hotovou legendou stal nezapomenutelný kocour Mikeš. Nebo si spíše vybavíte vodnické scény?

K výletu za Ladou ovšem nelákají jen Hrusice s ladovskou expozicí a nabídkou knížek či suvenýrů s ladovskými motivy, stejně jako s příležitostí k procházkám v okolí obce, čerstvě dokonce „ladovsky“ políbeném sněhovou nadílkou. Ne náhodou se tyhle končiny označují jako turistický region Ladův kraj (kde výlety za ladovskými motivy usnadňují i vyznačené naučné stezky). 

Lze také navštívit rozsáhlou výstavu nazvanou Sedmičky Josefa Lady v centru Prahy. Až do apríla ji hostí Tančící dům. Ladův odkaz zde připomínají letopočty 1887, 1957 a 2017. Životní milníky kryjící se téměř na den přesně (Lada naposledy vydechl tři dny před svými narozeninami) a letošní rok oslav. Rozsáhlá kolekce nabízí všestranný průřez Ladovým dílem včetně málo známých prací z počátků jeho tvorby. Pro dětské návštěvníky jsou určeny nejenom ukázky z knížek, ale také promítání pohádek nebo interaktivní hry. Do Tří králů navíc láká k návštěvě také Tábor, kde je k vidění výstava reprodukcí nazvaná Ladovské Vánoce.