Janu Latovi skončilo 28. února druhé funkční období v čele univerzity, které se neslo zejména v duchu stavby univerzitního kampusu na Černé louce, a od března ji coby rektor oficiálně vede Petr Kopecký. Ačkoli inaugurace je na programu až 12. dubna právě v Komorním sále nového City Campusu Ostravské univerzity (OU), funkci vykonává už nyní.

„V tomto případě to nefunguje jako například u prezidenta, který musí být jmenován do funkce a až poté může vykonávat činnost, pan rektor zahájil své funkční období 1. března a potrvá mu do 28. února 2027,“ řekl Deníku vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace OU Adam Soustružník s tím, že inaugurace rektora bude ve vztahu k vykonávání funkce „formalita“, spíše půjde o významnou slavnostní společenskou událost.

Petr Fiala v ostravském hotelu Clarion, sobota 13. ledna 2018, 28. kongres ODS.
Do Ostravy dorazí premiér Fiala. Otevře kampus a navštíví i další místa

Petr Kopecký je s univerzitou spjat nepřetržitě od svých studijních let, dlouhodobě působil na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty. „Ostravskou univerzitu vnímám jako dobře fungující organismus o sedmi součástech (šest fakult a jeden ústav), v jejichž čele stojí kompetentní lidé, kteří je dokážou i v nelehké době dále rozvíjet, nejen udržovat při životě,“ řekl Kopecký.

Priority: platy, kampus a komunikace

Coby rektor by chtěl zlepšit zejména platovou otázku zaměstnanců a interní komunikaci v rámci univerzity.

„Finanční ohodnocení zaměstnanců má k ideálu hodně daleko. Podfinancování vysokých škol je problém, který v součinnosti s dalšími rektory hodlám řešit. Neustále se totiž rozevírají nůžky mezi platy učitelů v regionálním a vysokém školství. Pro celou řadu oborů to představuje značné riziko,“ zdůraznil Petr Kopecký s tím, že bezprostřední výzvu představuje také spuštění provozu dvou nových budov na Černé louce a nastavení jejich udržitelného chodu.

Horní ulice, Ostrava-Jih. Ilustrační foto.
PŘEHLEDNĚ: Jak se změní cestování MHD pro lidi z Ostravy-Jihu, co na to říkají?

Zlepšit chce i otázku interní komunikace na univerzitní půdě. „Většina problémů, se kterými jsem se na různých úrovních potýkal, vyplynula z toho, že věci nebyly dostatečně komunikovány – byly dobře míněny, ale nedostaly se k širší akademické obci,“ popsal své postřehy z minulého období, na jejichž řešení se chce zaměřit.

O jeho jmenování rozhodl Akademický senát OU už 28. listopadu minulého roku, kdy získal 23 z 38 možných hlasů senátorů a volby tak vyhrál – ke svému překvapení – už v prvním kole. Jan Lata po dvou po sobě jdoucích funkčních obdobích už znovu kandidovat nemohl.