"Žena byla do nemocnice převezena v kritickém stavu. I přes veškerou péči se ji nepodařilo zachránit. Zemřela v noci na pondělí," oznámil mluvčí Fakultní nemocnice v Hradci Králové Jakub Sochor.

Lavina sjela na polské straně hor v neděli odpoledne. Horští záchranáři po pádu laviny našli pod sněhem jednu ženu, kterou přepravil vrtulník do hradecké fakultní nemocnice. Podle horské služby bylo na místě v době sesuvu šest lidí, nikdo další zranění neutrpěl. Zřejmě se pohybovali mimo značenou turistickou trasu. Policie uvedla, že v lokalitě byli čtyři lyžaři.

 "Lavina sjela směrem na sever, bylo to v Černém kotli, kousek za hranicí. Informaci jsme dostali těsně před 14:00. Hned na začátku jsme dostali informaci, že se tam pohybovalo šest lidí, byli na skialpech, jednalo se o Čechy. Pravděpodobně si lavinu odřízli sami. Pokud se dostali do tohoto lavinového problému, museli se pohybovat mimo značenou trasu," řekl dnes ČTK náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Nařízení o omezení pohybu

Podle mluvčí policie Ivy Kormošové pocházela žena z Mělnicka a bylo jí 35 let. Společně s dalšími třemi muži se vydala na skialpinistickou túru u Martinovy boudy, pravděpodobně tak porušila vládní nařízení o omezení pohybu. "Pokud se to potvrdí, přestupek po prošetření předáme správnímu orgánu k dořešení," uvedla Kormošová.

Již dříve spadla lavina i jinde na polské straně Krkonoš, čeští záchranáři tak nejprve zamířili do oblasti Bialy Jar těsně za hranicí. "Vzhledem k podezření, že lavina zasáhla dvě osoby, se ihned rozjela záchranná akce podle předem nacvičeného scénáře. Vrtulník Kryštof 6 na laviniště postupně dopravil psovody a záchranáře Horské služby a jeho posádka pomáhala v pátrání po zavalených," přiblížili situaci záchranáři ze Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. 

V průběhu záchranné akce přišlo oznámení o pádu další laviny, tentokrát nedaleko Mužských kamenů nad Špindlerovým Mlýnem. "Masa sněhu s sebou strhla tři osoby, z nichž minimálně jedna zůstala pod lavinou. Zatímco na polské straně se podezření na zasažení lidí nepotvrdilo, pod sněhem v druhé lokalitě byla za vydatné pomoci lavinového psa Horské služby nalezena a vyproštěna mladá žena," doplnili záchranáři.

V kritickém stavu 

Stav ženy byl vážný a ihned musela být resuscitována. Přes zhoršující se počasí nakonec záchranáři pomocí lanového podvěsu zraněnou ženu vyzvedli a přenesli na místo, kde mohla být umístěna na palubu vrtulníku. Následně byla v kritickém stavu transportována do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Na místo přiletěli rovněž členové letecké záchranky z Liberec, posádka jejich vrtulníku Kryštof 18 se zároveň postarala o další dva účastníky nehody, kteří naštěstí nebyli lavinou zasypáni. 

Lavinové neštěstí se stalo v Krkonoších také 15. února. Lavina na české straně hor zasypala sedmnáctiletého skialpinistu, mladík zemřel, druhý čtyřicetiletý muž přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.