Jeden z nich se objevil i v Přerově, kde o naspořené peníze obral důchodce.

„V polovině května prováděl jednatel společnosti z Ústí nad Labem v přerovském hotelu zdravotní přednášku pro obyvatele, na které nabízel i údajný lék proti rakovině, cukrovce a vysokému krevnímu tlaku,“ popsala událost mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Zrušil smlouvu, peníze ale nevrátili

Sedmašedesátiletý muž z Přerova uvěřil nabídce zázračných léků, za něž musel zaplatit nemalou částku. „Důchodce muži zaplatil za prezentovaný lék devět tisíc devět set korun,“ dodala. Následující den však zjistil, že se nejedná o lék, ale o kompletní výživový doplněk stravy. „Když to zjistil, odstoupil od kupní smlouvy a balíček vrátil uvedené firmě z Ústí,“ uvedla Sedláčková. Ta mu však do dnešního dne peníze nevrátila. „Policie proto případ řeší jako trestný čin podvod,“ uzavřela.

Podobných obchodníků, kteří se spoléhají na naději lidí v uzdravení je mnoho. „Pokud je člověk nemocný, uvěří všemu a je schopen si koupit lék i za padesát tisíc, pokud by jej mohl vyléčit,“ tvrdí třiadvacetiletá studentka Kristýna Zlámalová, která se s podobným případem setkala ve své rodině.

Naletí často důchodci

Cílovou skupinou se stávají nemocní a zejména starší lidé a důchodci, kteří podobným prodejcům a obchodníkům často naletí. „Jsou to podvodníci, jak jinak to nazvat. Podobným lidem bych už nenaletěla, stačilo mi to jednou,“ říká osmašedesátiletá důchodkyně Libuše Kasalová. „Nejednalo se tenkrát sice o léky, ale také mě obrali o pěkných pár tisíc,“ vzpomíná. „My staří a nemocní uvěříme všemu,“ dodává.

V ordinacích a nemocnicích se ale prodejci příliš neobjevují. Své léky nabízejí právě po různých besedách a přednáškách po celé republice. „Já osobně jsem se ve své praxi s podobným případem prodeje léků nesetkal, ale věřím že takový byznys existuje,“ prohlásil praktický lékař Aleš Grulich.

Pokud už člověk chce kupovat podobné přípravky, o kterých si myslí, že by mu mohly pomoci, je podle odborníků důležité sledovat několik důležitých parametrů. Léky je nejlepší kupovat v certifikovaných obchodech či lékárnách, kde na prodej mají licenci. Důležité je, aby u léků kupující mohl vyčíst jeho původ, složení a garanci a v neposlední řadě musí vědět, na koho či kam se obrátit, pokud není s koupí spokojen. Lékaři proto varují zejména před kupováním léků přes internet nebo právě na těchto předváděcích akcích.

NADĚŽDA ŠVRČKOVÁ