K moderní budově v Hněvotínské ulici od časného rána proudily stovky zájemců o prestižní obory. Na příjezdových komunikacích se tvořily kolony. Najít volné místo k odstavení vozidla po dobu přijímaček byl problém.

První uchazeči usedli k písemnému testu, jehož obsahem jsou znalosti z biologie, fyziky a chemie, v sedm hodin ráno.

Během dopoledne byly ještě dva bloky.

„Náročné, ale s tím jsem počítala. Hlavně chemie a biologie. Ale snad to mám,“ hodnotila Adéla, která do Olomouce přijela z Havířova. „Před Ostravou upřednostňuji Olomouc. V životopise to vypadá lépe a Olomouc se mi líbí jako město. Všichni mi drželi palce,“ usmála se.

Chemie byla náročná i pro Terezu z jižní Moravy. „Maturovala jsem z biologie a fyziky. Chemie byla pro mě těžká, nejsem si moc jistá,“ uvedla sympatická brunetka, na které byla znát obrovská úleva, že má test za sebou. „Mám přihlášku i do Brna a Hradce. Olomouc bych ráda. Uvidíme,“ loučila se a svižně odcházela na tramvaj.

Fakulta s velkou prestiží

Zájem o studium na olomoucké lékařské fakultně je rekordní.

„V letošním roce se k nám hlásí dosud nejvyšší počet uchazečů. Je ale třeba připomenout, že o studium v našich studijních programech je velký zájem dlouhodobě,“ hodnotila zájem proděkanka Lékařské fakulty Univerzity Palackého Hana Kolářová.

Zájem i prestiž, kterou si fakulta získala, vedení těší. „Z takového množství uchazečů máme možnost vybrat ty nejlepší budoucí studenty. Zájmu si velmi vážíme,“ reagovala profesorka Kolářová.

Počet řádně podaných přihlášek do českých studijních programů je 2813 pro studijní program Všeobecné lékařství, z tohoto počtu je 976 uchazečů ze Slovenska a 108 uchazečů z jiných zemí, nejvíce pak 61 z Ukrajiny. „Kapacita 1. ročníku je 270 studentů,“ upřesnila proděkanka.

Na zubní lékařství se hlásí 1438 uchazečů, z toho 392 uchazečů ze Slovenska, 53 ostatních cizinců a nejvíce opět z Ukrajiny, odkud je 29 uchazečů. Kapacita prvního ročníku je 90 studentů.

Staví se nová budova

Lékařská fakulta nabízí svým studentům podle vedení nejen moderní a kvalitní výukové zázemí, ale i přátelský přístup. „V souladu s naším mottem ‚Rozumem a srdcem‘ (Mente et corde),“ poukázala profesorka Kolářová.

V současné době fakulta pro studenty modernizuje a rozšiřuje výukové prostory. V roce 2026 by měla být dokončena nová budova s aulou pro 400 studentů a s učebnami pro praktickou výuku budoucích lékařů na nejmodernějších simulátorech.

„Pro stávající i budoucí studenty tak zajišťujeme vysokou úroveň vzdělávacího procesu a rozšiřujeme kompetence a připravenost našich studentů na povolání lékaře,“ uzavřela proděkanka Hana Kolářová.