Věda a výzkum patří mezi základní pilíře, jež podporují plánovanou transformaci Moravskoslezského kraje. Vědeckovýzkumné centrum LERCO Ostravské univerzity je právě jedním z těchto strategických projektů. Proč právě LERCO?

„V Moravskoslezském kraji se prostřednictvím projektu LERCO budou rozvíjet ohniska excelentního výzkumu s širokým dopadem, jako je zlepšení zdravotní péče obyvatel, rozšíření nabídky vzdělávání o atraktivní studijní obory na trhu práce, zvýšení atraktivnosti regionu pro odborníky v oblasti biomedicínských věd, ale i propojení s komerčním sektorem nebo zvýšení prestiže kraje,“ jmenuje Roman Hájek, prorektor pro strategii a rozvoj Ostravské univerzity.

Revitalizovaný prostor u nového kampusu Ostravské univerzity na Černé louce, 10. února 2023, Ostrava.
VIDEO: Ostrava otevřela nový City Campus za miliardu, studenti jej využijí ihned

Z těchto důvodů Ostravská univerzita vyhlásila pro LERCO veřejnou zakázku na generálního dodavatele stavby za bezmála 700 milionů. Celkový rozpočet strategického projektu, který má Ostravskou univerzitu skokově posunout v oblasti vědy, dosahuje 1,874 miliardy korun.

Ve vědeckovýzkumném centru LERCO, jenž bude situován v nové budově v areálu Lékařské fakulty v blízkosti bývalé Nemocnice Ostrava-Zábřeh, má pracovat devět výzkumných týmů v oblasti biomedicíny, přírodních věd a behaviorálního zdraví, které mají ambice nejvyšší světové úrovně.

Odborníci z různých fakult 

Potkávat se zde budou odborníci z Lékařské, Přírodovědecké a Pedagogické fakulty OU, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB–TUO) i lékaři s praxí z Fakultní nemocnice Ostrava. Propojení s komerčním sektorem pak zajistí spolupráce s Moravskoslezským inovačním centrem.

„Pro výzkumné týmy, které budou v LERCO působit, je nutné zajistit kvalitní infrastrukturní zázemí, jenž dosud v kraji chybí. Z prostředků projektu za více než 700 milionů bude postavena nová výzkumná budova, jež bude vybavena špičkovými přístroji,“ uvádí dále Roman Hájek.

Každá oblast projektu je aktuálně vyřešena do nejmenšího detailu. Jedním z posledních kroků přípravy je vyhlášení veřejné zakázky na generálního dodavatele pětipatrové stavby centra LERCO.

Ilustrační foto
Zrušení kanálu Dunaj-Odra-Labe? Bylo to jasné od počátku, říká starosta Bohumína

„Projekt byl připravován tři roky. Velmi pečlivě byly vybrány výzkumné týmy biomedicínských oborů s vysokým odborným potenciálem, které mají ambici stát se excelentním pracovištěm mezinárodní úrovně. Pro výstavbu máme zajištěné stavební povolení a veškerou nutnou dokumentaci. Ve čtvrtek 23. února jsme vyhlásili veřejnou zakázku na dodavatele stavby a začít stavět by se mělo už letos, nejpozději na podzim. Otevření je plánováno na začátek roku 2026 a dokončení v plném rozsahu pak na rok 2027,“ uzavírá Roman Hájek.