Část snímků Deníku poskytla Marie Němcová. Zajímalo ji, co se se stromy děje. Podle zoologa Jihomoravského muzea ve Znojmě jsou na fotografiích výletové otvory tesaříka obrovského. 

„Je to jeden z našich největších tesaříků a brouků vůbec. Je řazený mezi zvláště chráněné, protože osídluje pouze nejteplejší oblasti Česka a žije ve dřevě dubů, většinou starých stromů v osluněných polohách. Tady na Znojemsku a zejména v Národním parku Podyjí se vyskytuje častěji, protože území splňuje dobře jeho životní nároky,“ vysvětlil Reiter s tím, že výskyt tesaříka v Městském lesíku je dlouhodobě známý.

Příchod babího léta s sebou už tradičně přináší i invazi slunéček. Těm dominuje invazivní druh slunéčko východní
Česko znovu zasáhla invaze čínských berušek. Odborník radí, jak na ně

Larvy tesaříků žijí pět let ve dřevě dubů, kde vytvářejí klikaté chodby. Dřevem se totiž živí. „Když plně dorostou zakuklí se a z kukly se líhne dospělý brouk, který si prokouše cestu ven skrze kůru. To jsou právě otvory ve stromech, kterých si lidé všimli,“ vysvětlil zoolog.

Jak se v dírách vzaly piliny?

Cestu ven ze svého domova ve stromech tesaříci podnikli nedávno. „Otvory vypadají čerstvé, brouci se z nich zřejmě líhli letos v létě. Nejvíce se jich vylíhne v červnu, kdy je možné je vidět i lézt po stromech, nebo samice klást vajíčka na kůru. Lze je také pozorovat v noci, jak přilétají ke světlu. Obyvatelé z okolí to jistě znají, takového brouka těžko přehlédnou,“ uvažoval Reiter.

Zdroj: Youtube

Zajímalo ho, proč se z děr sypou „piliny“, i když je tesařík už opustil. „Konzultoval jsem to s kolegou Martinem Škorpíkem z Národního parku Podyjí. Nejspíš je to tak, že chodby se ve dřevě různě proplétají a kříží. Piliny tedy vytváří jiné larvy, které dosud ve dřevě sídlí. Díry mohou sloužit jako úkryt a případně i potrava pro další druhy hmyzu, “ vysvětlil zoolog, který je v regionu uznávaným odborníkem zejména na netopýry.

Ve shodě se svou specializací připomněl, že v podobných otvorech ve staletých stromech se mohou ukrývat a zimovat nejmenší druhy evropských netopýrů – netopýr nejmenší a netopýr hvízdavý.