Brokovnice nechte doma a do honitby běžte spíš s pořádnou várkou jadrného krmiva. Tak zní důrazné doporučení odborníků myslivcům z Vyškovska. Už nyní je totiž jasné, že stavy polní zvěře jsou katastrofální.
„Myslivci ruší dva hony v Bošovicích, jeden v Nížkovicích, zatím jeden v Hostěrádkách–Rešově a jeden pravděpodobně také v Němčanech. Je to zlé,“ shrnul úředník odpovědný za lesní hospodářství a myslivost na slavkovském odboru životního prostředí Zdeněk Mařík.
Mláďata umírala na podchlazení a špatnou výživu
Hlavní příčinou tohoto stavu je podle něj extrémně deštivé počasí na jaře, které mělo na Slavkovsku na svědomí rozsáhlé záplavy. Kvůli dešťům umírala mláďata na podchlazení a špatnou výživu.
Třeba kuřátka bažantů potřebují pro svůj zdárný vývoj nezbytně hmyz. K této nezbytné potravě se vůbec nemohla dostat. Nevydařily se ani druhé snůšky vajec na konci července.
Pokud je mizerná situace v tradičně nejbohatších honitbách na Slavkovsku, nemůže to být podle pracovníka odboru životního prostředí Městského úřadu ve Vyškově Pavla Smejkala na Vyškovsku lepší. „Signály od myslivců jsou velice špatné. Stavy zvěře budou horší asi o třetinu oproti loňsku,“ nastínil Smejkal.
Nejhůře jsou na tom bažanti
Jeho slova potvrzují třeba zkušenosti hospodáře vyškovského mysliveckého sdružení Bohumila Vernera. „Stavy polní zvěře jsou podstatně nižší než vloni. Nejhůř utrpěli bažanti. Minulou sobotu jsme měli hon v okolí Marchanic. Výsledky byly ještě horší, než jsem předpokládal,“ podělil se o zkušenost Verner.
Co mají za takové situace myslivci dělat? „Každý uživatel honitby by měl odpovědně zvážit, jestli by nebylo dobré redukovat plány odstřelů. Zvěř není, je ji potřeba šetřit, opatrovat a krmit,“ důrazně radil Mařík.
Letošní nevyzpytatelné počasí podstatně lépe přečkala lesní zvěř. myslivci nezaznamenali výrazné ztráty vysoké zvěře a už vůbec ne divočáků. Černá zvěř je ve většině honiteb přemnožená.