Majitelem bývalého pivovarského areálu je společnost EL-ENG s.r.o., která ho koupila v roce 2021 od společnosti Výtahy Vymyslický.

„V průběhu letošního roku proběhne demolice všech objektů mimo toho, na kterém jsou umístěna zařízení operátorů pro mobilní sítě - ten bude dobourán paralelně s první etapou výstavby. Přes mou osobní snahu se nepodařilo najít takové řešení, abychom některé z budov využili v rámci budoucí výstavby. Stávající budovy jsou skutečně ve velmi žalostném stavu a proto je demolice z pohledu bezpečnosti nezbytná a děláme ji s velkým předstihem před výstavbou,“ řekl Deníku jednatel EL-ENG s.r.o. Jiří Kaňa.

Po zavedení vyšší sazby DPH u piva přišlo v první polovině ledna do výčepu méně hostů než v minulosti.
Hospody přicházejí o zákazníky. Žehrají na nový pivní styl

Chátrající budovy tam podle něj doslova přitahují osoby bez domova a svým stavem objekty nepůsobí při vjezdu do Jarošova příjemně. „Pevně věřím, že místní i přes určitou nostalgii k bývalému pivovaru pochopí naše kroky,“ dodal Jiří Kaňa.

Společnost EL-ENG s.r.o. v minulosti realizovala například projekty Panský pivovar Holešov, Nadsadová Holešov, kde vzniklo 55 rodinných domů a 6 bytových domů, či bytové domy na holešovském náměstí sv. Anny a na náměstí E. Beneše.

Nově vzniklý areál má být podle něj zaměřen na bydlení propojené se službami, které k bydlení patří. „Plánujeme menší nájemní prostory pro služby typu holičství, pedikůra, masáže, fitcentra, ordinace apod. Mimo to, bude součástí areálu také prodejna potravináře a nájemní prostory pro obchůdky,“ popisuje Jiří Kaňa svou vizi.

Součástí projektu je také důstojná veřejná plocha pro setkávání osob a zprovoznění komunikace přes areál tak, jak bývala používána dříve před tím než ji pivovar uzavřel v rámci závodu.

„Rovněž plníme požadavky na parkování. Parkovací místa budou vytvořena pro rezidenty pod objekty (krytá) a pro externí návštěvníky venkovní. Podle prvních studií vznikne v rámci Jarošova velmi reprezentativní a komplexní adresa,“ řekl Jíří Kaňa.

Zdroj: Youtube

O termínu výstavby s ohledem na stav projektových prací je podle něj zatím ještě předčasné hovořit. Více podrobností k projektu chce sdělit na podzim letošního roku.

Z pohledu starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy je vznik nového uličního prostoru v Jarošově velmi žádoucí, včetně obnovení historické komunikace, která bývalým pivovarem procházela.

Nepít je umění. Tak zní motto Suchého února, výzvy, která od roku 2013 nabádá Čechy, aby celý jeden (nejkratší) měsíc v roce abstinovali.
Začíná Suchej únor. Nárazově alkohol vynechá až milion lidí

„Mělo by dojít k prostorovému propojení obou částí Jarošova, které jsou dnes areálem pivovaru rozdělené. Význam nové bytové výstavby s příslušnou občanskou vybaveností je samozřejmě značný, stejně jako způsob dopravního napojení na stávající komunikační kostru či silnici II/497. Celý projekt vnímám jako vysoce přínosný: odstraní se bariéra v rozvoji města, zvýší se nabídka nových bytů, zatraktivní velká část města a Jarošov bude mít ve svém těžišti živé centrum s rozšířenou nabídkou obchodů a služeb,“ prozradil Stanislav Blaha.

Vaření piva v pivovaru v Jarošově se datuje od roku 1688.

Jeho výstavbě předcházel rozsáhlý požár v Uherském Hradišti, který poničil tehdejší městský pivovar v dnešní Hradební ulici. Na to se městští radní rozhodli vybudovat zcela nový, modernější pivovar v poddanské vsi Jarošov. Místo bylo zvoleno z několika důvodů. Především se tam nacházely bohaté zdroje kvalitní pitné vody a také přítomnost řeky Moravy byla stěžejní, jelikož představovala laciný zdroj vody a ledu využitelného k průmyslovým účelům. Vesnice navíc patřila městu Uherské Hradiště a ležela v blízkosti frekventované silnice do Napajedel. 

Původní Jarošovský pivovar přežil tři století, dvě světové války, osudným se mu však stal rok 1997, po deseti letech vykazování velkých ztrát a postupného propouštění jeho zaměstnanců. Posledním hřebíčkem do jeho pomyslné rakve byly povodně v červenci 1997. Dne 31. prosince téhož roku byl pivovar zcela uzavřen.

V roce 2008 koupila areál firma Heineken. V roce 2013 jej Heineken prodal podnikateli Radislavu Vymyslickému z Bílovic a od té doby až do roku 2021 prostory pivovaru sloužily k výrobě výtahů. Nyní třetím rokem vlastní někdejší pivovarský areál společnost EL-ENG s.r.o., jež se začátkem roku 2024 pustila do demolice prostoru, aby jej připravila na výstavbu bytů, obchodů, služeb a parkovišť.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Aero-145 mezipřistání v Kunovicích

Zdroj: Pavel Bohun