Důvodem k takovému kroku není v nedostatku letadel pro plánovanou expanzi cestovních kanceláří, ale v zázemí pro ně. „Společnost Smartwings bude v příští letní sezoně provozovat lety ze tří českých letišť – z Prahy, Brna a Ostravy, tedy z letišť, kde má společnost dlouhodobě základny včetně technicko-provozního zázemí a provozování letů z těchto letišť dává větší smysl,“ uvedla mluvčí dopravce Vladimíra Dufková.

Pro regionální letiště, která na charterové lety pro klienty cestovních kanceláří spoléhají, je to velká rána. Vždyť v Budějovicích se konal první let 2. srpna 2023 a nedávno cestovní kancelář Čedok oznámila, že rozšiřuje nabídku zemí, kam lze z jihočeské metropole vycestovat a sezonu prodloužila i na zimu.

Češi i přes ekonomickou nejistotu na dovolených nešetří. Více než polovina se chystá vyrazit na podzimní relax do tuzemských resortů
Polovina Čechů se chystá na podzimní dovolenou. Neodradí je ani vyšší ceny

„O odlety z Českých Budějovic byl v létě rekordní zájem, proto jsme se rozhodli přidat první destinaci i na zimu. Přímo z jihočeského letiště mohou turisté letět od února do poloviny května na dovolenou do egyptské Taby, která nabízí kombinaci odpočinku u Rudého moře s výlety do sousedního Jordánska nebo Izraele,“ oznámil novinku Stanislav Zeman, generální ředitel Čedoku.

Není důvod k obavám

Cestující se ale nemusejí bát, Smartwings nahradí jiní dopravci a Čedok připravuje nabídku destinací a zájezdů na léto 2024 podle oznámených plánů.

„Prodej zájezdů jsme spustili už letos v polovině srpna a jedná se o největší expanzi Čedoku v historii firmy. V tuto chvíli už máme pro naprostou většinu chystaných destinací z menších regionálních letišť na příští léto zajištěného jiného dopravce. Spolupracujeme v rámci skupiny s různými leteckými společnostmi a odlety z Českých Budějovic, Pardubic i z Karlových Varů klientům budeme nabízet i v další letní sezoně, first minute rezervace pokračují,“ uvedla tisková mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.