Děti hospitalizované v rychnovské nemocnici s trávicími problémy, další děti i dospělí bojující s průjmy a zvracením, naštvaní rodiče, kteří podávají trestní oznámení, a hlavní vedoucí tábora, který odmítá komunikovat.

Tak neslavně skončil letní tábor, který se v druhé půlce července konal v hotelu Zemská Brána v Bartošovicích v Orlických horách.

Co se stalo

Tábor, který pořádalo sdružení Medusa, lehl téměř jako jeden muž. Děti po pár dnech pobytu začaly zvracet, stejné zdravotní problémy postihly i několik dospělých.

Rodiče nemocných dětí nebyli včas informováni o jejich zdravotním stavu, přestože nejméně dvě děti skončily v rychnovské nemocnici. U obou byla zjištěna rotavirová infekce.

Rodiče to táboru nedarují

Manželé Siberovi, rodiče Stelly, vybírali pro své dítě tábor co nejpečlivěji, spolehli se na informace na webu. Sdružení Medusa, v jehož čele stojí Tomáš Dobrovolný, rodičům mimo jiné slibovalo, že na webových stránkách budou mít každodenní přehled o táborovém životě svých dětí. „Táborový deník ale doplnili až v pátek, dva dny před skončením turnusu, a byly tam jen informace za první dva dny,“ říká Irena Siberová. Znepokojená maminka do tábora volala a byla ubezpečena, že je vše v pořádku. „Až v pátek odpoledne mně volali, že moje dcera od úterý zvrací a že ráno byla hospitalizovaná v Rychnově.“

Siberovi na nic nečekali a do nemocnice se rozjeli. Tam se dověděli, že od středy je hospitalizovaná i jiná malá tábornice s rotavirovou infekcí. Tu pak laboratorní vyšetření prokázala i u Stelly.

S hlavním vedoucím tábora Tomášem Dobrovolným si chtěli všechno vyjasnit z očí do očí. Vedoucí se však s nimi podle jejich slov odmítl bavit. Ostatně odmítl i žádost Deníku, aby se k případu vyjádřil.

Oddíloví vedoucí sepsali stížnost

Oddíloví vedoucí na táboře byli znepokojeni hromadným onemocněním dětí a ještě víc přístupem k nim. Napsali stížnost (komu?). Mimo jiné v ní uvádějí:

„V pondělí dopoledne při cestě autobusem na výlet postihla několik dětí žaludeční nevolnost, pan Dobrovolný se o nemocné děti v autobusu vůbec nezajímal. Po příjezdu na místo požadovali vedoucí zajištění odvozu těchto dětí zpátky na hotel, kde zůstala jedna oddílová vedoucí s dětmi, kterým bylo špatně již v noci. Pan Dobrovolný oponoval, že hotel je vzdálen přes 40 kilometrů a že je finančně nevýhodné, aby jel autobus zpět. Rozhodl se nemocné děti nechat celý den od 9.30 do 16 hodin v autobuse s řidiči, kteří jim podali coca–colu a nanuk.“

Dohra

Na hygienické podmínky v hotelu Zemská Brána se zaměřili pracovníci Krajské hygienické stanice. Prověří i kvalitu pitné vody, kterou bylo před použitím nutné „odpustit“, protože barvou připomínala řeku po povodni. Původcem rotavirové infekce je podle nich buď zmíněná voda, nebo potraviny.

Rodiče Stelly podali na vedení tábora trestní oznámení, takže případem se zabývá i policie.

A rozčarovaní oddíloví vedoucí si stěžují, že za svou práci na táboře ještě nedostali zaplaceno.

Další táborníci mají přijet do Bartošovic už tuto sobotu.   (id, zaj)