Už za rok a půl vyroste první část bytových domů v areálu bývalých doků, které jsou z obou stran obklopeny slepými rameny Vltavy. To však zdaleka není všechno.

Na Palmovce by mělo do konce roku 2014 vyrůst Centrum Palmovka, které bude sloužit nejen jako radnice Prahy 8, ale zároveň jako multifunkční centrum s obchody, restauracemi či společenským sálem.

Podle posledních zpráv se zdá, že by nemusel být úplně u ledu ani projekt One Palmovka, tedy projekt výstavby bytových domů na náměstí Bohumila Hrabala v místě dnešního autobusového terminálu.

Jen přes Libeňský most naproti dokům pak začíná Rohanský ostrov, na této dnes holé pláni by pak měl vyrůst v podstatě zcela nový Karlín, to je už ale otázka mnoha let dopředu. Pokud se však podaří vše uskutečnit. Ožije jedna z centrálních částí Prahy, která se zcela změní.
Navíc z druhé strany Vltavy v Praze 7 jsou velké plány na vybudování nového centra Holešovic, jedná se o Bubny-Zátory.

„Ze všeho nejdříve by měly dostat reálné obrysy doky, kde se již staví. Pak bude následovat Centrum Palmovka,“ sdělil náměstek primátora pro územní rozvoj Josef Nosek (ODS).

První etapa

První etapa má být hotova už v srpnu 2012, potvrdil to Radim Sayed, obchodní ředitel developerské skupiny, která projekt Dock buduje.
Pravdou je, že lokalita bude určena spíše movitější skupině obyvatel. A postupem let má projekt vytlačit i tamní zahrádkářskou kolonii.

V tomto ohledu lze očekávat ještě vážné spory. Tamní zahrádkáři by měli dostat adekvátní náhradu, ale někteří stejně nebudou chtít místo opustit. „Mám to tady rád. Zatím nevíme, co bude, ale odejít nehodlám. Krom toho, že se zbouraly staré haly, se tu vlastně nic nepostavilo, třeba z toho sejde,“ doufá jeden ze zahrádkářů Rudolf Mrzena.

Plány developerů však počítají s něčím jiným. Faktem je, že nyní plánují například i nákladné kompletní vyčištění slepých ramen Vltavy, což má být součástí revitalizace celé zanedbané a z velké části opuštěné lokality.

„S městem a městskou částí samozřejmě jednáme v oblasti všech povolení, která ke stavbě potřebujeme a v rámci nich jsme se samozřejmě zavázali i k dílčím opravám okolních ulic. Naším úkolem a přínosem pro město je ale především revitalizace celého území – například nyní plánujeme nákladné kompletní vyčištění slepých ramen Vltavy,“ potvrdil Radim Sayed.

Podle jeho slov v rámci první etapy vzniknou byty se soukromou marinou a přístavištěm. „V dalších etapách se počítá také s kancelářskými prostory, kavárnami, restauracemi, jachtařským klubem a dalšími službami,“ doplnil.

Otázkou je, zdali nezůstane lokalita poloprázdná, jako jsou už dnes některé lukrativní, ale tudíž i drahé lokality v Praze, například v Holešovicích, či na Žižkově.

Údajně má být v docích v Libni prodáno 20 procent bytů, což prý za stávající situace na trhu není špatné číslo.

Jak se změní doky
– Projekt se nachází v Libni na místě bývalých doků kolem dvou slepých ramen Vltavy a sousedí s Karlínem a Holešovicemi. Je ohraničen Vltavou, Libeňským mostem, ulicí Voctářova a na severu pak Thomayerovými sady.
– Stavba již byla zahájena na začátku roku, dokončení první etapy se plánuje na léto 2012
– První etapa se staví u ulice Voctářova, další etapy budou pokračovat směrem k Vltavě
– Další průběh výstavby bude probíhat v následujících letech i v návaznosti na rekonstrukci Libeňského mostu
– Na místě je již funkční marina, což pomáhá zlepšit i vodní provoz na Vltavě – je vybudováno molo pro kotvení lodí
– Projekt DOCK bude postaven ve čtyřech etapách a po svém dokončení nabídne celkem 120 000 m2 komerčních i rezidenčních ploch. Celkové náklady dosáhnou výše 7,5 miliardy korun.
Náměstek primátora pro územní rozvoj Josef Nosek (ODS) Pražskému deníku řekl: Nová místa k životu získají svou duši, když tam vyroste generace lidí

Už tři čtvrtě roku sedí na magistrátu a má na starosti hlavně tvorbu pro Prahu zcela zásadního nového územního plánu. Přesto to podle slov náměstka primátora Josefa Noska (ODS) vypadá, jako by do funkce nastoupil před týdnem, vše je prý tak hektické, že v pondělí přijde do práce, odpoledne se z ní vrací a zjišťuje, že už je čtvrtek.

Na tom, jak by měla do budoucna vypadat Praha, se nechcete spolehnout pouze na úředníky, ale chcete do toho zatáhnout i mnoho odborníků. Pracovně jste to nazval Vize 2050. Co si od této skupiny slibujete?

Už jsme měli první setkání, přišli například architekti a zástupci z Iniciativy Za novou Prahu, či z Klubu Za starou Prahu. Zatím to bylo takové seznamovací setkání.

Od podzimu bych ale chtěl nastavit nějakou pravidelnost, aby to mělo smysl a hlavně, aby tato skupina měla nějaké výsledky. Pokud bychom si jen povídali, není to k ničemu. Rád bych, abychom se shodli na nějakých konkrétních cílech a vizi Prahy na dalších 20 až 30 let.

Znamenalo by to, že by výstupem mohl být i nějaký závazný materiál?
Domnívám se, že ano. Praha je živé město, které se stále mění, ale mělo by to mít nějaký ráz, nějaké hranice a řád.

Hovořil jste například o tom, že v následujících letech by se měla hodně měnit Libeň a Karlín, shodou okolností čtvrtí, kde jste byl deset let starostou Prahy 8.

Je to tak. V Libni to už začalo v lokalitě bývalých doků u Vltavy, kde vyroste zcela nová bytová zástavba, která se bude postupem let dále rozšiřovat podél řeky, a z druhé strany na Rohanském ostrově by to mělo být to samé. V podstatě by tam měl vzniknout takový druhý, nový Karlín. Velká část Prahy, řekněme od Florence až k Palmovce tak bude mít novou tvář.

V docích pod Libeňským mostem se sice pracuje, jsou tam ale zatím vidět hlavně kopce suti.

Zhruba do roka a půl by zde ale měla být dokončena první etapa projektu.

Co by pak mělo následovat?

Pravděpodobně to bude Centrum Palmovka, tedy projekt nové budovy radnice Prahy 8, která bude zároveň místem s mnoha obchody, hypermarketem, kavárnami, kulturními prostory, společenským sálem a podobně. Centrum se bude nacházet u stanice metra na rohu ulic Zenklova a Sokolovská. (na posledním jednání zastupitelé Prahy 8 ještě odložili vklad asi 1,1 miliardy korun do Centra Palmovka. Právníci mají ještě doladit potřebné dokumenty. Pozn. red.)

O Rohanském ostrově se už mluví mnoho let, zatím je to stále hlavně holá pláň.
Tam bude mimo jiné záležet i na finančních možnostech investorů. Například zmíněné doky jsou projektem za 7 až 8 miliard korun, což je také obrovská investice. Navíc ani jeden projekt není krátkodobá záležitost, ale bude to trvat dlouhé roky, přesné termíny zatím nejsou stanoveny.

Jak se tedy změní tvář Libně a Karlína?
Zmíněné lokality, kde se bude stavět, by měli být hlavně o bydlení. Samozřejmě se ale u tak velkých projektů počítá s infrastrukturou. Zásadních změn by měla doznat například komunikace v Pobřežní ulici. Počítá se i s výstavbou tunelu. Samozřejmostí je i občanská vybavenost, rekreační plochy, dětská hřiště a podobně.

Po tom, co lidé z Prahy odcházejí spíše do jejích okrajových částí, by tak znovu v podstatě ožilo její jádro.
To je také mým velkým přáním. Chtěl bych, aby se lidé začali do centrálních částí Prahy vracet, a Karlín i tuto část Libně lze právoplatně za tu vnitřní část Prahy považovat. To je ale otázka další 30 let. Aby nová místa k bydlení měla i svou duši, musí tam nejdříve vyrůst celá generace lidí. Doposud sice od centra jakoby Karlín odděluje Masarykovo nádraží, ale i to by se mohlo díky jeho budoucí proměně změnit.

Máte tím na mysli i Negrelliho viadukt?
Ano, mám. Je to stavba, která má svůj potenciál a mohla by se proměnit v hezké místo, kde se budou lidé setkávat u dobré kávy a podobně.

Drželi jsme se hlavně Prahy 8, ale ta není jediná, kde jsou velká rozvojová území, která by se měla v následujících letech měnit. Můžete vyjmenovat ta další?
Nedaleko Vltavy a Prahy 8 je to oblast Bubny-Zátory v Praze 7, tato lokalita samozřejmě čeká na změnu územního plánu. Mohlo by zde
v podstatě vzniknout nové centrum Prahy 7 s centrálním parkem. Dále jsou to samozřejmě pražská nádraží, Masarykovo, Nákladové na Žizkově a Smíchovské.