Liberty Ostrava dluží věřitelům několik miliard korun. Jen dodavateli energií Tamehu asi dvě miliardy, ten proto skončil v insolvenci. Podobný osud mohl po středečním jednání u soudu potkat i Liberty Ostrava, kde výroba stojí od 22. prosince a většina lidí zůstává doma.

Zrušit soudní moratorium, které huť chrání před věřiteli, navrhl reorganizační správce Liberty Ostrava. Huť podle něj neplní podmínky reorganizačního plánu a ochrany jen využívá. „Jednání bylo dlouhé a náročné, nicméně bylo rozhodnuto o tom, že návrh na zrušení moratoria je zamítnut, neboť zákonné podmínky pro jeho trvání jsou splněny,“ řekl Deníku mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

Gupta přijel a za dvě hodiny zase odjel

Na jednání k soudu zavítal i majitel huti Sandžív Gupta, který už před dvěma týdny dorazil do Prahy, aby se sešel s insolvenčním správcem Tamehu jednat o dohodě. Ostravě se tehdy ke kritice odborů vyhnul, jeho přítomnost u líčení proto přítomné překvapila.

Ostravar Aréna. Ilustrační foto.
Ostrava rozhodla: Ostravar Arénu opraví, pro hokej chce ale postavit novou halu

„Rozhodnutí soudu o zachování všeobecného moratoria je důkazem důvěry v náš restrukturalizační plán, který představuje nejlepší cestu, jak udržet podnik solventní, znovu obnovit výrobu, udržet tisíce přímých pracovních míst a desítky tisíc pracovních míst v dodavatelském řetězci. Je to také jediný plán, který povede k vyrovnání pohledávek všech věřitelů,“ komentoval soudní verdikt zastupující mluvčí huti Ivo Štěrba.

Klíčem k dohodě je vyřešení sporu s dodavatelem energií Tamehem. Podle posledních informací připadají ve hře i scénáře, kdy by si huť energie obstarávala jiným způsobem, získání a nainstalování takového zařízení je však podle odborářů otázka roku, možná roku a půl. Liberty Ostrava také podala nabídku na převzetí celé elektrárny Tamehu.

Tomu se soudní verdikt pochopitelně nelíbí. „Za tři poslední měsíce bohužel nepřistupovala Liberty Ostrava k řešení svých dluhů aktivně. Liberty Ostrava by podle veřejných informací měla být v úpadku, místo toho zneužívá ochranné moratorium k oddálení řešení situace. To by mělo obnášet navrácení skoro osmi miliard, které Liberty půjčila svým sesterským společnostem a následné zaplacení dvoumiliardového dluhu Tamehu. Jen takto se celá situace vyřeší,“ je přesvědčen mluvčí Tamehu Patrik Schober.

Ochrana před věřiteli i 100 procent platu do konce března

U krajského soudu však padaly také závazky. „Liberty Ostrava se zavázala do konce příštího týdne dopracovat svůj reorganizační plán a předložit ho svým hlavním věřitelům k hlasování,“ přiblížil Igor Krajdl s tím, že huť následně předloží reorganizační plán soudu i se stanovisky jednotlivých věřitelů.

Jiří Michalisko, autor petice proti heřmanické haldě.
Autor petice proti haldě: Nechci, aby se Ostravané trávili jako ryby v Bečvě

Stávající moratorium huť před nimi chrání do 22. března, je ale možné ho prodloužit až do 22. června. „Je to flexibilní řízení, ve kterém je možné prakticky vše,“ nastínil Krajdl. S přetrvávajícími problémy a jen dílčí obnovou výroby jsou ale zaměstnanci nervóznější. „Momentálně pro ně máme zajištěno sto procent platu při překážkách na straně zaměstnavatele do konce března. Následně kolektivní smlouva počítá se 70 procenty platu,“ popsal odborář Petr Slanina s tím, že pokud se situace nezmění, budou odbory usilovat o vyjednání sta procent platu u firmy i nadále. V příštích týdnech se má do práce podle vyjádření huti vrátit dalších asi 1500 zaměstnanců.

Krize v Liberty Ostrava v kostce

Problémy huti naplno vyeskalovaly na podzim. Vysoká pec je udržována v teplém útlumu od 23. října v důsledku poklesu poptávky na trhu a nerentabilní výrobě. Na přelomu léta a podzimu přestala huť platit dodavatelům a rostly její dluhy. Soud ochránil huť vyhlášením takzvaného moratoria nejprve před dodavatelem energií Tameh (nyní už zrušeno) a následně před všemi věřiteli, než přikázal uhradit Tamehu 500 milionů korun. Peníze zatím huť nezaplatila. Tameh skončil v úpadku, soud jej na vlastní žádost poslal do insolvence. Od 22. prosince jsou zaměstnanci obou společností doma na takzvaných překážkách, většina výroby stojí a většina zaměstnanců sedí doma. Liberty říká, že restrukturalizaci může zahájit po zahájení dodávek energie od Tamehu, ten zase plánuje zprovoznit elektrárnu po zaplacení dluhu za energie, který vůči němu od podzimu Liberty má. Podle zákulisních informací má o koupi Liberty Ostrava zájem miliardář Jaroslav Strnad prostřednictvím holdingu CE Industries, výslovně to ale nepotvrdil. Restrukturalizační správce huti navrhl ochranu před věřiteli zrušit, soud ale rozhodl ve prospěch huti, tá má nyní doložit nový restrukturalizační plán.