Zájem o nákup stromků přímo z lesa je v posledních letech veliký. Jak se navíc shodují pěstitelé, někteří lidé mají stromek zamluvený už od léta. Jana Fotjíková, dcera majitele šlovické plantáže potvrzuje, že zákazníci, kteří se k nim naučili jezdit, se pravidelně vracejí. „Nejvíce se plantáži věnuje celoročně tatínek Václav Beneš.

S nápadem pěstovat stromky přišel kolem roku 1999 a od té doby se zapojuje prakticky celá rodina. Stromky si lidé objednávají u nás už od září, ale hlavní sezóna začíná v sobotu 8. prosince a vrcholí 23. prosince,“ říká dcera pěstitele.

Na rozloze okolo jednoho hektaru si u nich najde mezi tisíci stromky dřevinu dle svého vkusu každý. Sortiment je bohatý. Otevřeno je v těchto dnech od devíti do sedmnácti hodin a přijít mohou i lidé, kteří nemají zamluvený stromek. Vždycky se nějaký pěkný najde.

Plantáž Václava Beneše nabízí smrky, borovice i jedle. „V sezóně nás v areálu pracuje okolo osm lidí, přičemž maminka Jarmila vytváří veškeré zázemí, abychom měli hlavně co jíst,“ říká dcera Jana.

Vzhledem k tomu, že mají Benešovi od tří dospělých dětí devět vnoučat, brigádníků co nevidět přibude. Kromě toho, že si u nich na plantáži vyberete stromek na míru a zaručeně čerstvý, ušetříte i peněženku. Například jedli do výšky 150 centimetrů, lze ve Šlovicích zakoupit pětistovku. Kromě toho vás při návštěvě příjemně omámí vůně lesa, kterou si nosí zaměstnanci i domů. „Když přijdu domů, děti mi říkají: „Maminko, ty voníš jako stromeček,“ dodává žena.

Mimo jiné se stará v rodinné firmě i o doplňkové zboží jakým jsou věnce, svícny a další dekorace. Přesto, že si může na plantáži vybrat i z nejdražších odrůd, dává Jana Fojtíková přednost smrku pichlavému. Pro mě je ze všech nejhezčí a nejpevnější,“ říká pěstitelka.

Přestože mají na plantáži výběr veliký, potvrzuje, že v důsledku vysokých letních teplot jim spousta nově vysazovaných stromků uschla. Na druhé straně si velice chválí odolnou odrůdu jedle Fraserovy, která patří neodmyslitelně například k Vánocům amerických prezidentů v Bílém domě.

„Věnce z této jedle vydrží i do dalšího roku. To mohu sama potvrdit, že neopadají. Měla jsem schované větve na půdě, které jsem použila na věnce další rok a opatřila je nástřikem zlaté barvy a byly skutečně nádherné. Proto bychom tuto odrůdu i v příštím roce rádi dosadili,“ uzavírá žena.

Jak zjišťoval Deník, u prodejců před obchodními domy je stromek vždy pochopitelně o něco dražší. Ale na druhé straně nemá každý čas ani možnost si zajet přímo do lesní školky, takže lidé i nadále rádi nakupují v centrech měst, kde stromek pořídí společně s ostatním nákupem.

„My konkrétně prodáváme stromky před obchodním centrem z únětické plantáže a lidé už chodí. Denně takových šedesát až sedmdesát zákazníků. Nejlevnější je u nás smrček za 249 korun a jedle nejvyšší kvality pak za 849 korun,“ potvrzuje prodejce Dušan Hudák, který prodává stromky se synem už několik let. Podle něj lze na zboží z Únětické farmy narazit v Kladně, Slaném, Praze ale i dalších městech.