Ve dvou bytových domech v Dlouhé ulici v Krupce mají obyvatelé strach o střechu nad hlavou. Obávají se toho, že nebudou mít peníze na to, aby si byty koupili. Prodej 30 bytových jednotek je totiž aktuálním záměrem místní radnice. Převahou 12 hlasů tento návrh v úterý posvětili koaliční zastupitelé. Opozici a některým lidem z prodávaných domů se transakce nelíbí.

Zámeček Dvojhradí po požáru.
Zámeček někdo zapálil. Policisté ale viníka nenašli

„A kam půjdu, když mi na to nikdo nepůjčí? Jsem v důchodu a na podmínky banky nemůžu dosáhnout,“ rozčiloval se na jednání zastupitelů senior, který v dotčených objektech už řadu let bydlí.

Jde o dva vzhledově stejné domy s popisnými čísly 658 – 663 a 664 – 669, které město postavilo před 20 lety. Původně jako tři desítky sociálních a tzv. startovacích bytů pro mladé. „Tehdy jsem na úřadě dostala klíč jako jedna z prvních. Dnes tam bydlí moje maminka. Pokud bude cena vysoká, přestěhuji ji někam jinam. Ten dům není v dobrém stavu, nechci za to dávat nějaké velké peníze,“ uvedla žena před jedním z domů.

CENU PRÝ PRODISKUTUJÍ

Cena za bytovou jednotku a také přilehlé zázemí a příslušenství domů bude vycházet ze znaleckého posudku. Na jednání se hovořilo o přibližné ceně 10 tisíc za metr čtvereční. Radnice chce o konečné sumě za konkrétní byty dle rozměrů ještě diskutovat.

Podle opozičních zastupitelů řeklo vedení města lidem o prodeji až na poslední chvíli před zastupitelstvem, kde se o tom mělo jednat, včetně prodejní ceny. Proto Marcela Řeháková ze sdružení Zdravá Krupka navrhla, aby se schválil pouze uvažovaný záměr prodeje a lidé se na to mohli dostatečně připravit.

Na to reagoval starosta Zdeněk Matouš (ČSSD), že na to obyvatelé budou mít ze zákona dost dlouhou dobu šesti měsíců. Zároveň podpořil vypuštění konkrétních cenových nabídek z materiálu k tomu bodu.

V Dubí opět hořel les, tentokrát hned na dvou místech současně.
FOTO: V Dubí opět hořel les, tentokrát hned na dvou místech současně

Anežka Ševčíková za početnou skupinu obyvatel obou domů požadovala, aby se přihlíželo k současnému stavu objektů. Ve smlouvách by podle ní měly být uvedeny veškeré závady, které tam jsou. Upozornila také na to, že se vedení města při stanovení prodejní ceny za byty nemusí řídit znaleckým posudkem, ale naopak přihlédnout k sociálním poměrům obyvatel. Početnou skupinu totiž tvoří senioři. „Mělo by se o tom jednat. Z naší strany chceme být pro město partneři,“ uvedla Ševčíková.

Místostarosta Rostislav Kadlec (Krupka naše město) na její slova reagoval tím, že město se musí ze zákona chovat především jako dobrý hospodář a právě znalecký posudek je jediným zákonným měřítkem. Směrem k obyvatelům diskutovaných domů, kteří se přišli na jednání zastupitelů podívat, s nadsázkou pronesl: „Vy mi pak ty buchty do vězení nosit nebudete!“

Pokud na nabídku nebudou současní nájemci reagovat, město byty nabídne v dražbě dalším zájemcům obálkovou metodou. O prodeji bytů a především o ceně, za jakou by obyvatelé měli nemovitosti od města koupit, se má hovořit na příštím zastupitelstvu. Jeho termín zatím není stanoven.

Lanové centrum Kaufland v Teplicích.
TIP NA VÍKEND: Na střeše Kauflandu v Teplicích najdete síťové atrakce