Jednou z aktuálních možností je zařízení v Praze, o dalších radnice jedná například s Krajským úřadem Středočeského kraje. Řeší se také ubytovací kapacity v Kladně, kterých je však velmi málo.

Stavební úřad kvůli vyjádření statika a hasičů rozhodl o vyklizení stavby v Rozdělově. Ubytovna byla životu nebezpečná. Otevřít ji bude možné až po nutných úpravách a schválení příslušnými orgány.

I v souvislosti s tím vedení radnice zdůraznilo, že ubytovny ve městě chce daleko častěji kontrolovat tak, aby splňovaly platné právní předpisy. „Město v souvislosti s lidmi z vyhořelé rozdělovské ubytovny učinilo všechna opatření, která mu ukládá legislativa. Vnímá přitom sociální citlivost situace a také fakt, že klíčové je pomoct těm, kteří si sami pomoct neumí a těm, co se sami snaží zlepšit si situaci vlastní prací. Důrazně přitom apelujeme na dodržování platných předpisů, bez toho pomáhat nelze,“ uvedl primátor Kladno Dan Jiránek s tím, že přístřeší v Moskevské ulici je dočasné. „A v souladu s dříve schválenými krizovými plány města,“ zdůraznil.

Přestože veřejnost lidi z ubytovny vnímá často jako ty, kteří si svůj osud zavinili sami nezodpovědností a liknavým přístupem k životu, skutečnost je složitější.

Za každým jedincem je složitý osobní příběh. Lidé z rozdělovského zařízení jsou tak z velké části těmi, kteří pracují, někteří i studují, řádně platí nájemné, starají se o své děti či jsou v důchodu. O tom se na místě přesvědčil i Kladenský deník. Mnohé z nich přesto sužuje strach, kam po opuštění tělocvičny půjdou. A netají se obavami, že skončí na ulici. „Byla jsem dnes na úřadě. Nabídli mi tři ubytovny v Praze. Jednu za 14 tisíc korun měsíčně, druhou za 19 a třetí dokonce za 21 tisíc korun měsíčně. Za to bychom měli v Kladně normální byt,“ uvedla Kristýna Kolaříková, která studuje a chodí při tom na brigády. „Moji rodiče jsou oba nemocní, takže je to pro nás velmi těžká situace,“ dodala studentka.

Vedení radnice ale potřebné přesto ujišťuje, že je na holičkách nenechá, i když to bude těžké. „Jedná se o bezmála stovku lidí a nalezení ubytování pro takový počet je problematické, a to i při součinnosti s azylovými domy a ubytovnami napříč Středočeským krajem,“ popisuje situaci náměstek primátora Tomáš Kutil.