Lidé z Výsluní chtějí od radnice, aby jim dotovala vyvážení septiků. „Město zapříčinilo, že se tam začalo nekontrolovatelně stavět. Fekálie tam tečou v příkopech, což jsou městské pozemky, je tam smrad a lidi mají problém, aby vůbec přijel fekální vůz. Řešte to pomocí vaší vodárny, která patří městu a měla by lidem pomoci vyvážet septiky za rozumnou cenu," ozval se na posledním jednání městského zastupitelstva muž, který se představil jako pan Trčka.

Řekl, že ceny za vyvážení septiků od komerčních firem jsou vysoké a pokud město povolilo na Výsluní výstavbu, musí dnes v oblasti zasáhnout. „Ale hned. Je to časovaná bomba, na město může začít přicházet jedna žaloba za druhou," dodal Trčka.

Uvedl, že vyvezení septiku si firmy účtují částky mezi 1250 až 2500 korunami bez daně. „Vodárna asi 1500 korun, ale městská firma by se tak chovat neměla," míní Trčka. Trvá na tom, že radnice by měla ve Vodárně pro Výsluní domluvit levnější službu.

Vodárna je obchodní společnost

U vedení města ale narazil. Podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) je na tom Výsluní stejně jako jakákoliv jiná rekreační oblast. „Zrovna tak by to mohli požadovat i ostatní občané." Zdůraznil, že Vodárna, kterou město letos odkoupilo od francouzské Veolie do svého majetku, je obchodní společností.

„Je schopna veškeré služby zajistit, ale za standardních podmínek, tedy za tržní cenu," prohlásil primátor. Připomněl, že na Výsluní se lidé stěhují do rekreačních objektů nebo si tu staví domky, ale stále jde o rekreační oblast bez sítí. „Jsou tu nižší daně z nemovitosti a lidé tu neplatí za odpad, i když ho produkují. Nemohou tu tedy očekávat komfortní služby jako například ve vilových čtvrtích," řekl primátor. Jenže proč tu tedy město nové stavby povoluje, když ví, že tu není zajištěná potřebná infrastruktura?

Dobudování kanalizace by stálo miliardu korun

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) tu stavby povoloval stavební úřad třetího obvodu s podmínkou, že budou mít septik. „Dnes už není ve stavebním zákoně omezení velikosti chaty, můžete ji mít velkou, jak chcete. Musí být ale v souladu s územním plánem a chceme vědět, jak to má vyřešené s odpady a vodou," vysvětlil Šindelář. Řekl, že vzhledem k tomu, že na Výsluní se mísí chaty s domy, územní plán tu už povoluje rekreaci i bydlení.
Vybudování potřebných sítí vidí jako postupný proces od Tyršova mostu na Radobyčice a Litice. „Pokud bychom chtěli dobudovat kanalizaci v Plzni všude tam, kde není, a vyřešit nejzásadnější problémy, stálo by to miliardu korun," uvedl Šindelář s tím, že prioritou je dobudování Úslavského kanalizačního sběrače.

Kanalizace stále chybí ve Lhotě, Malesicích, Valše, Bručné, Koterově nebo Starých Lobzích. Finanční privilegium při vyvážení septiků má ale jen Lhota, jíž město přispívá na vyvážení
septiků 300 tisíc Kč ročně. Jedná se o malou satisfakci za nesplnění velkého slibu: když se Lhota před 13 lety připojovala k Plzni, zavázala se radnice, že sem zavede vodovod i kanalizaci. Dodnes ale slib nesplnila. „Kdybychom zůstali samostatní, už jsme tu kanalizaci měli," řekla starostka Lhoty Zdeňka Hončarová.