„Je jen o nějaký malý úsek delší, než byla původní stará stěna. S délkou proto rozhodně spokojeni nejsme. Například směrem od Prostějova začíná až někde v polovině zástavby, což je nepochopitelné,“ kroutil hlavou drysický starosta Pavel Rozehnal.

Rozložení stěny po úseku podle něj nedává smysl. „Jak je možné, že část domů souběžně stojících vedle dálnice je v oblasti, kde hlukové normy vychází a část je v oblasti, kde hlukové normy nevychází. Kdo jezdí po dálnici směrem na Prahu ví, že jsou protihlukové stěny stavěny i v několikakilometrové vzdálenosti od zastavěných oblastí,“ zdůraznil Rozehnal.

Doprava, nehody, záchranáři, hasiči - ilustrační foto
Konec absurdních limitů? Vláda chce povolit vyšší hluk u méně vytížených silnic

S hodnocením souhlasí i Eva Pospíšilová Moučková z Drysic, která je také členkou zastupitelstva. „Legislativa je v současné době nakloněná zástupcům státu a zřizovateli, vůbec nenahrává občanům. Myslím, že jsme jediná obec, která je rozdělená dálnicí a po rekonstrukci mostu, kdy se veškeré naděje obyvatel těšily z nové protihlukovky, se rozplynuly a nastalo opětovné zoufalství,“ reagovala na dotaz Deníku.

Kritizuje přístup státních silničářů. „Ředitelství silnic a dálnic pro úsporu peněz dalo vniveč klid a bezpečnost lidí v obci. Protihluková stěna nedosahuje jejích hranic a je tudíž téměř bezúčelová. Je potřeba to vidět na vlastní oči,“ dodala zastupitelka.

PROTIHLUKOVÉ STĚNY
Délka dohromady na 486 metrů.

Vykrývají pouze část zástavby.

Po rekonstrukci bez zásadního prodloužení.

V plánu je nezávislé měření hluku.

Stavaři v uplynulých měsících pracovali na rekonstrukci stěny, kterou spojili pracemi na mimoúrovňové křižovatce na D46. „Jako součást stavby zrekonstruovali a zvýšili dvě protihlukové stěny o celkové délce 486 metrů, které ochrání obyvatele Drysic před hlukem z dálnice,“ upozornila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Obec se budoucí možnosti na další rozšíření nevzdává. „Po kolaudaci stavby a uvedení do provozu si necháme provést nezávislá hluková měření a dle výsledků se zařídíme,“ shrnul starosta Rozehnal.

O dokončování stavebních úprav v Drysicích už Vyškovský deník informoval. Silničáři završili v uplynulých dnech poslední úpravy, dálnice je tady od nedělního odpoledne pro řidiče průjezdná bez omezení.

Hluk je hodně obtěžující
Když vás doma obtěžuje hluk. Hranice mezi škodlivým a neškodným se různí

Dopady provozu výrazněji nepociťují obyvatelé částí obce, které jsou od něj vzdálenější. „Třeba já naštěstí bydlím celkem daleko od dálnice, takže mě se tento problém v podstatě netýká,“ reagovala například Jana Valečková z Drysic.

Původní stěna byla už ve špatném stavu. Zástupci obce ohledně délky absolvovali jednání se silničáři a už před stavbou potvrdili, že uvítají výraznější rozšíření. Při její rekonstrukci využili dělníci nový materiál.