Podle Ivana Lounka z firmy, která má větrníky stavět, celou věc brzdí zpracovatel dokumentace pro vyhodnocení vlivu na životní prostředí. „Na tento dokument nečekáme pouze my, ale rovněž Občanské sdružení Brezina,“ uvedl projektový manažer Ivan Lounek.

Občanské sdružení Brezina se totiž postavilo proti větrným elektrárnám na vrchu Březina u Kozárovic s tím, že chce ochránit přírodu. „Samozřejmě celou věc sledujeme, ale momentálně se nic neděje, takže ani my nemáme důvod reagovat,“ sdělil Jindřich Bůcha z Občanského sdružení Brezina.

Paralelně s čekáním na příslušné dokumenty dochází ke změně územního plánu. Deník informoval o tom, že ne všichni obyvatelé v okolí sdílí kladný postoj k větrnému parku. Někteří lidé se obávali především hluku, který podle nich elektrárny vydávají.

„Byli jsme se osobně podívat, jak to ve skutečnosti vypadá. Musím říci, že nižší šedesátimetrové větrníky určitý hluk dělají, ale ty velké devadesátky jsou téměř bez hluku. Pouze projíždějící lopatky jakoby zašustí, přestože mají v průměru velikost fotbalového hřiště. Navíc by každá lopatka měla udělat pouze šest až sedm otáček za minutu. Daleko více bude zřejmě škodit hluk z nové silnice R4,“ konstatoval kozárovický starosta Jaroslav Čarek s tím, že by se nebál ani o životního prostředí.

„Pochopitelně bych nechtěl, aby to mělo negativní dopad pro obec. Myslím si, že mnohonásobně horší jsou kamenolomy kolem obce, které v podstatě vytváří měsíční krajinu. Vůbec už nemluvím o hluku z kamenolomů, projíždějících náklaďácích, prašnosti a radonu,“ řekl Čarek.

Zisk z elektráren by prý obec použila pro lidi. Lidé by například neplatili komunální odpad a měli by zadarmo stočné. „Chtěli bychom se více zaměřit na děti a důchodce. Už teď děláme plno velkých akcí pro děti a důchodcům věnujeme každý rok metr topného dřeva i s dovozem, tak by se to třeba mohlo ještě zlepšit,“ vysvětlil kozárovický starosta.

Kamenolomy Kozárovice prý omezují natolik, že na vnějším katastru obce není možné téměř stavět nové domy. „Nejhorší je bezmoc proti domluveným úřadům. S tím prostě nejde nic dělat, přestože hodnoty prašnosti a hluku překračují meze. Navíc z toho obec nemá, kromě pracovních nabídek, vůbec nic,“ tvrdí Jaroslav Čarek.