Kardinál Dominik Duka zmínil i válečný konflikt na Ukrajině a vyzval účastníky mše k zamyšlení nad skutečnou podobou podpory Ukrajiny a dostatečností její míry. „V mnohém nám chybí odvaha i pravdivost,“ řekl.

Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík poté vyjádřil soustrast rodině Winifred Horákové, která zemřela v uplynulých dnech ve věku 101 let. Byla manželkou letce RAF Josefa Horáka, jenž pocházel z Lidic.

„Byla to mimořádná dáma, která si nikdy na nic nestěžovala, která byla nesmírně silná,“ popsal Stehlík.

Příběh Lidic je podle Stehlíka třeba si připomínat, avšak problémem je i to, že postupně ubývají očití svědci.

„Je to teď na nás, na paměťových institucích, historicích, učitelích, ale i rodičích, abychom to, co se dělo, a ty mnohdy velice tragické dějiny, abychom o tom vypravovali dětem, právě proto, aby se to třeba neopakovalo,“ uvedl.

Předání pamětních odznaků

Poté, co zazněla hymna České republiky, se hosté přesunuli k bronzovému Památníku dětských obětí války. Před polednem byly předány pamětní odznaky Památníku Lidice ve výstavní síni In Memoriam.

Vyhlazení Lidic 

Nacisté zastřelili 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů. Děti a ženy odvezli nacisté do gymnázia. V prostorách současné tělocvičny strávily tři dny, poté je násilně rozdělili. Ženy převezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku.

Oběťmi nacistů se během druhé světové války stalo 340 lidických obyvatel. Vrátilo se 143 žen a 17 dětí. Vesnice byla zcela zničena. Stavba nových lidických domů nedaleko současného pietního území začala v roce 1948.