„Na tyto práce naváže další akce za 32 milionů korun v budově, kde jsou dílny. Jedná se o zateplení střech a výměnu oken a světlíků. Rekonstrukce bude probíhat podle pokynů památkářů a bude technicky velmi náročná,“ vysvětlil krajský radní Bohumil Bernášek. 

Škola od ledna využívá novou budovu, kde je výpočetní centrum sloužící technickým oborům, ateliéry pro zahradnické a umělecké obory a laboratoře pro chov unikátních druhů zvířat. Stavba je nominována na Stavbu roku Pardubického kraje. Zbývá opravit budovu, kde sídlí vedení školy. Kraj hledá možnosti, jak tuto památkově chráněnou stavbu obnovit.

Žáci z celé republiky

Litomyšlská škola je čtvrtou největší střední školou v kraji. „U učebních a technický oborů máme 80 procent žáků z Pardubického kraje. U zahradnických, uměleckých a chovatelských oborů jsou zájemci z celé republiky. Počet tříd bude stejný jako v loňském roce. Počet žáků vzroste v následujícím školním roce zhruba o třicet. Největší zájem je nyní o technické, umělecko–zahradnické a chovatelské obory,“ sdělil ředitel školy Ivo Jiránek. 

Nejzajímavějším oborem je chovatelství cizokrajných zvířat. Škola se může pochlubit i odchovy opiček. „Nová mláďata mají v těchto dnech nejen kosmani zakrslí, ale také například chameleoni a vzácné druhy malých australských gekonů rodu Strophurus a Diplodactylus. Ve školních líhních jsou nyní desítky vajíček různých druhů ještěrů a hadů. Na cizokrajná zvířata se mohou po domluvě přijet podívat i žáci ze základních a mateřských škol,“ dodal Jiránek. 

Škola zabezpečuje zejména vzdělávání budoucích odborníků pro zemědělství. Nabízí i unikátní obory.