Nikdo nechce mít za stěnou ložnice hořící doupě vagabundů a narkomanů. Hana Kalábová takovému nebezpečí čelí každý den a není divu, že se zlobí. Litvínovanka vlastní v řadě činžáků v ulici Tržní rekonstruovaný dům s penzionkem, který je stavebně nalepený na opuštěnou bytovku. Nedávno v ní dvakrát vypukl požár, nejprve v přízemí a pak ve 2. patře. Vždy hořelo na straně u jejího historického domu, kde se podniká ve službách a cestovním ruchu. Podle živnostnice je prázdná budova hrozbou pro celou ulici. „Město by s tím mělo rozhodně něco dělat,“ řekla Deníku.

V zanedbané budově údajně už přes rok nikdo nebydlí, poškozený vstup jistí obyčejný visací zámek a na zvoncích chybí jmenovky. Přes rozbité ohořelé okno vleze dovnitř i dítě. Z chodníku je vidět shořelý nábytek a spoušť na chodbách. Podle katastru nemovitostí objekt pro bydlení patří bulharské firmě sídlící v Sofii. Její pražské zastoupení se Deníku nepodařilo zkontaktovat.

„Je to nepříjemná situace,“ uvedl prodavač v sousedství. Další poznamenal, že dům hyzdí ulici.

Veřejné téma

Už o tom diskutují i politici. Veřejné téma z toho udělal opoziční zastupitel Petr Globočník (Sdružení Zelených, Pirátů a nezávislých), který si na dům stěžoval na zasedání zastupitelstva. „Město by ho mělo zabezpečit a náklady po vlastníkovi vymáhat,“ uvedl. Podle něj se tím ušetří peníze daňových poplatníků, kteří budou jinak muset hradit další hašení a výjezdy policie.

Podle starostky Kamily Bláhové (ANO) nelze soukromý majetek zazdít, dokud stavební úřad nevyčerpá všechny zákonné postupy. „Město si nemůže dělat s cizí stavbou, co chce,“ řekla.

Úřad už vyzval vlastníka k odstranění závad, ale ten nereagoval, a tak mu to úřad nařídil. Pokud dům nezajistí, státní orgán rozhodne o náhradním výkonu, který radnici umožní zazdění a vymáhaní výdajů. „To je standardní zákonný postup,“ sdělil vedoucí stavebního úřadu Petr Kačala. Podle něj řízení potrvá v řádech měsíců, protože majitel je v zahraničí. Dům, na kterém visí zástavní právo, je navíc na prodej.

Velké nebezpečí vyhoření

Úřad nemůže věc urychlit, protože objekt je staticky v pořádku a své okolí stavebně bezprostředně neohrožuje. Podle Kačaly jsou nebezpečím jen lidé, kteří do budovy neoprávněně pronikají. „Je tam extrémní nebezpečí vyhoření celého objektu. Je plný smetí a ve značně šíleném stavu,“ sdělil radní Roman Ziegler (ANO), který je pro radikální řešení – nečekat a okna zamřížovat, než se stane malér. „Objekt chátrá v centru města a je i hygienickým rizikem. Okna jsou ve výšce metr dvacet a dovnitř vleze i dítě,“ dodal.

Radní Jiří Fedoriška (ANO) varoval, že město by omezení cizího vlastnictví právně neobhájilo. Podle místostarostky Eriky Sedláčkové (KSČM) by mříže na oknech stejně brzy zmizely jako v panelácích v Janově. Podle zastupitele Filipa Marka (Sdružení Zelených, Pirátů a nezávislých) lze bezmoci čelit jednotným postupem. „Měli bychom být důslednější,“ konstatoval.

Hana Kalábová si tak musí na klid ještě počkat. A nejen ona. „Z druhé strany bydlí rodiny s dětmi,“ povzdechla si Litvínovanka.