Archeologové z Regionálního muzea v Litomyšli okamžitě rozjeli rozsáhlý výzkum, který nakonec odkryl přes sedm tisíc mincí z 16. až 17. století, pocházejících z mnoha zemí Evropy. Poklad byl konzervován a následně jednotlivé mince určeny a oceněny pracovníky numismatického oddělení Moravského zemského muzea v Brně.

Práce na obnově zámecké zahrady v Lysicích jsou v plném proudu. Dělníci pod částí kolonády objevili sklep z 18. století.
OBRAZEM: Na zámku v Lysicích objevili při obnově zahrady historický sklep

„V posledních letech se dostávají do krajských muzeí opravdu mimořádné historické poklady,“ podotkl náměstek hejtmana Roman Línek.Náhodně objevený poklad z Jevíčska tvoří stříbrné a menší počet zlatých mincí, a to z velkého území od Benátek po Litvu, od Nizozemí po Sedmihradsko. Poklad představí v Regionálním muzeu výstava, jejíž vernisáž se koná v pátek 29. dubna v 17 hodin.

Ve středu 11. května od 17 hodin se bude konat přednáška o pokladu. Zajímavé informace spojené s nalezením depotu a průběhem archeologického výzkumu představí archeoložka Regionálního muzea v Litomyšli Jana Němcová. O mincích samotných promluví numizmatička Moravského zemského muzea v Brně Dagmar Grossmannová.

Louka u Vysoké u Jevíčka ukrývala velký poklad.Zdroj: Regionální muzeum Litomyšl

Nejde o jediný poklad v Pardubickém kraji. Na pardubickém zámku byl nedávno zpřístupněn tzv. poklad století. Ten byl objevený v roce 2015 u Chýště na Pardubicku. Obsahuje 1669 mincí a mincovních zlomků přibližně z 10. století, za které by se tehdy dala vyzbrojit armáda. Oproti tomu je poklad z Jevíčska menší kupní hodnoty, ale co se týká počtu nalezených mincí, je mnohem rozsáhlejší. V podstatě lze říci, že je to nejpočetnější mincovní nález v našem kraji v tomto tisíciletí. Nálezce si zažádal o odměnu, takže k tomu bylo zahájeno řízení na krajském odboru kultury, sportu a cestovního ruchu.