Důvod, proč se v Krásném Poli jezdí čtyřicítkou, je prostý příliš úzké silnice, které mnohdy ani nemají dělící čáru. Aby je mohli alespoň někde trochu rozšířit, využili dokonce zastíracího manévru. V minulosti Krásné Pole žádalo o evropskou dotaci na výstavbu chodníku. Když jej postavili, prostor mezi ním a silnici zalili asfaltem a širší vozovka byla na světě.

„Čtyřicítka se zavedla zónově už koncem 90. let, vždyť ještě v prvním desetiletí tohoto století jsme neměli vůbec nikde žádné chodníky,“ vysvětluje starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk s tím, že i v samotném centru obce nad úřadem kde je mimochodem kvůli nebezpečnému esíčku dokonce třicítka se chodník stavěl teprve vloni.

Z původně dočasného nařízení se stalo pravidlo platící v Krásném Poli dodnes. Kdo překročí čtyřicítku (byť s jistou benevolencí), a bude přistižen, zaplatí! „Už by tu nesmyslnou zónu přes celé ,KrPole' konečně mohli zrušit,“ durdí se čtenář Deníku. „Měšťáci se starostou si tam z toho udělali dobrý byznys,“ pokračuje „stížnost“ zaslaná redakci.

Statistika ze závěru roku 2017 ukazuje, jakou rychlostí jezdí řidiči v Krásném Poli. Data jsou za 2,5 měsíce.

Tomáš Výtisk byl však podle svých slov jedním z těch, kdo o navýšení na běžnou padesátku usiloval mezi prvními. „Před čtyřmi roky jsme dostali první písemný podnět, že chodníky už jsou téměř všude, tak proč stále platí čtyřicítka,“ přiznává Výtisk s tím, že radní se návrhem vážně zabývali.

ŽÁDOST ZAMÍTNUTA

„Přestože ani v radě jsme nebyli jednotní, podali jsme na odbor dopravy ostravského magistrátu žádost o zvýšení rychlosti na 50 km/h a v polích Krásnopolské ulice dokonce na 70 km/h. Žádost však byla zamítnuta s tím, že dnešní trend je zcela opačný a náš požadavek je krok zpátky,“ tlumočí stanovisko starosta Krásného Pole.

Poštou ale od místních obyvatel dostal i opačné podněty že by bylo dobré rychlost v některých místech ještě snížit. Mnozí řidiči tam přitom nedodržují ani stanovenou čtyřicítku. A je jich požehnaně. Před pár lety tam měli dokonce nebývalého rekordmana. Jednoho dne brzy ráno „letěl“ Krásným Polem rychlostí 168 kilometrů v hodině.

SMAJLÍKY ZA POMALOU JÍZDU

„V jednom bodě máme měřící modul, který jasně ukazuje, že jsou tam velké extrémy. A za extrémisty já považuji ty, kteří jezdí více než stovkou. A měsíčně jich je několik set. To je alarmující,“ říká Výtisk, podle něhož je to důvod, proč policisté a strážníci v Krásném Poli měří rychlost nadstandardně často, údajně mnohem častěji než jinde.

„Na druhé straně je tu ale i skupina řidičů, kterým říkám lovci smajlíků. Když totiž jedete do čtyřiceti kilometrů, ukáže se vám na radaru smajlík. Divili byste se, ale i to zabírá,“ usmívá se starosta, jenž dodává, že jakmile vznikne v Krásnopolské ulici nová křižovatka směrem k planetáriu, kde bude i nový odbočovací pruh, požádá vedení obvodu magistrát znovu o navýšení rychlosti alespoň v tomto místě, kde dnes dokonce platí přednost protijedoucím vozidlům. Kvůli úzké silnici alfě a omeze Krásného Pole.