Evropa podle něj zaspala. Domnívala se, že jí postačí soft power, diplomacie, a zcela rezignovala na hard power. Tedy prostředky ekonomického a vojenského nátlaku.

„U Krymu se ukázalo, že naše diplomatické metody nefungují, tam vzaly zasvé. Evropa podceňovala budování hard power, a to se ukázalo slabinou,“ řekl Zaorálek . I proto je prý dnes například prakticky nevýznamná při řešení situace v Sýrii a není schopna podílet se na řešení problémů ve svém okolí.

Memorandum o spolupráci při řešení problémů souvisejících se zaměstnáváním cizinců v průmyslových zónách podepsali v úterý 27. února 2019 hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a ministr vnitra ČR Jan Hamáček (ČSSD).
Alkohol i drogy. Zklidnit cizince chce Hamáček pomocí policistů ze zahraničí

Například Rusko, i když na tom není v posledních letech ekonomicky dobře, prý v zahraničněpolitické oblasti neukazuje žádné známky vstřícnosti. „Ty postoje jsou velmi tvrdé zvlášť vůči Evropě. Přistupuje k ní jako k upadajícímu kontinentu a vypadá to, že svou budoucnost vidí po boku Číny,“ míní.

Soupeření mocností

Hlavním problémem současnosti podle něj není terorismus. Například v USA je prý zhruba 24 teroristických útoků za rok, ale většinou se jedná o útoky studentů na školách a jim podobné.

„Klíčovým problém je soupeření mocností, o kterém netušíme, kam nás dovede. Pojetí zahraniční politiky ve Spojených státech se dnes změnilo. Já bych odkázal na loňský projev Mikea Pence, kde vyhlásil America First a jako jeden z hlavních cílů vyhlásil zastavení Číny,“ řekl Zaorálek s tím, že je otázka, zda by měla Evropa tento cíl sdílet.

Poukázal i na rostoucí roli Číny ve světě. Překonává prý už i sovětský svaz v dobách jeho slávy. Například tím, jak se ekonomicky angažuje v Asii a Africe. „Když tam cestujete, tak zjišťujete, že tam není přítomna ideologicky, ale fyzicky. To Sovětský svaz nikdy neměl,“ dodal Zaorálek.

Donald Trump a Kim Čong-un na summitu v Hanoji
Summit bez dohody. Kim žádal zrušení všech sankcí, vysvětlil konec jednání Trump