Případ se stal v jednom z horažďovických objektů, kde byl desetiletý kluk sám v bytě. „Hrál jsem si v dětském pokoji na počítači, když najednou vešel dovnitř neznámý Rom a beze slova se na mě vrhnul.

Hrozby smrtí

Chytil mě zezadu za krk. Spadli jsme na zem, on si na mě klekl a hrozil mi, že mě zabije. Ptal se, kde jsou máma a táta a kde máme peníze a mobily. Měl jsem velký strach, tak jsem mu ukázal pokladničku. On potom sundal z deky povlečení, svázal mi ruce a do úst mi nacpal suchý chleba, abych nemohl křičet.

Slyšel jsem pak, jak prohledává byt,“ vylíčil děsivé okamžiky chlapec. Poté, co Cejzlar ukradl v bytě mobil a 700 korun a dal se na útěk, seděl školák chvíli bez hnutí, ale pak se mu podařilo částečně dostat z pout a vydal se za matkou, jež pracuje ve stejné budově. „Říkal, že ho přepadli.

Legrace? Bohužel ne

Nejdříve jsem si myslela, že si dělá legraci, ale pak jsem viděla, že je vyděšený a ubrečený. Na rukou měl ještě zbytky povlečení,“ vypověděla chlapcova matka u klatovského soudu, který se včera případem zabýval. Dítě při loupeži utrpělo lehké zranění krku, s nímž se léčilo týden, ale děsivé zážitky dodnes nedokázalo z mysli dostat. „Neustále se zamyká,“ potvrdila matka.

Cejzlar po činu unikal policistům jen velmi krátce. Při zadržení měl u sebe ukradený mobil i část peněz. Nadýchal více než 1,5 promile, a tak nejprve skončil na záchytce a poté ve vazbě. Přes nízký věk stanul před soudem už popáté, jako mladistvý byl souzen například pro pohlavní zneužívání či vydírání. Před soudem vůbec nepromluvil, policistům ale řekl, že vše přiznává a že toho lituje. Rodině se neomluvil. Senát v čele s Janem Kasalem poslal Cejzlara na tři roky do věznice s dozorem. „V úvahu nepřicházel jiný než nepodmíněný trest,“ uvedl v odůvodnění soudce Kasal. Rozsudek je pravomocný.