Chovatelka kočkovitých šelem z Jindřichohradecka má podle vyjádření Státní veterinární správy od roku 2017 povolen chov dvou pum amerických a jednoho rysa ostrovida.

Lvi ve Zděchově zabili v úterý 5. března 2019 ráno svého chovatele. Policisté museli obě šelmy zastřelit.
Zabití lvů byla jediná možnost, šlo o život, tvrdí starosta. Lidé nesouhlasí

V lednu loňského roku si Iva Lapková Zelinová podala žádost o povolení chovu jednoho lva afrického. „Tato žádost byla ze strany Krajské veterinární správy opakovaně zamítnuta z důvodu chovu v ubikacích nedostatečných rozměrů a chovu samice lva bez skupiny,“ sdělil zástupce tiskového mluvčího ze Státní veterinární správy Petr Majer.

Žadatelka shledané závady v budoucím lvím kotci postupně odstraňovala. „Mezitím se narodila lvíčata a jedno z nich mi jejich majitel svěřil takzvaně do depozitu,“ vysvětluje Iva Lapková Zelinová. Jak dále podotkla, nepřišlo jí od veteriny ani zamítnutí, ale ani povolení k chovu.

„Lvi se dají ovládat jedině láskou a ničím jiným. Jsou to zvířata s velkým srdcem. Krvelačné šelmy jsme my lidé,“ říká Iva Lapková Zelinová.

„Další veterinární kontrola mi oznámila, že pro povolení musím mít ještě druhého lva do páru. Tak jsem ho pořídila a dostala další pokutu,“ líčí průběh lví kauzy chovatelka.

Co říká zákon?
Zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb. ukládá chovateli povinnost požádat příslušnou Krajskou veterinární správu o stanovení podmínek, za kterých si může zvíře pořídit. Teprve následné povolení Krajské veterinární správy ho opravňuje k chovu.

Podle jejích dalších slov požádala Iva Lapková Zelinová o pomoc právníka, který si povšiml, že v protokolu veterinární správy jsou chybně uvedené rozměry kotců a výběhů pro zvířata. „Proto jsem požádala o novou kontrolu za přítomnosti svědků a v posledním protokolu už jsou správné výměry. Výběhy mám větší, než se doporučuje“ říká chovatelka.

Obec s rozšířenou působností jí na podnět veterinární správy skutečně udělila pokutu. „V současnosti s ní vedeme další správní řízení, ve kterém byla majitelce udělena pokuta nejen za lvici, ale i za dvě koťata pumy, která nenahlásila,“ oznámil referent odboru životního prostředí z Hradce Jaroslav Vlášek.

Na otázku, zda dochází k týrání zvířat, odpověděl jejich veterinář Otakar Nesnídal takto: „Chovatelka se jim věnuje celý den a mají spolu perfektní vztah.

Sedmiletému samci Fufimu přidal chovatel do výběhu vloni kamarádku - samici Ljůvu. Automatický systém otevírá dveře a pouští je ven na střídačku.
Lev na Vsetínsku napadl chovatele. Muž zemřel, policie samce i samici zastřelila