"Teploty klesly na minus dva až minus pět stupňů. Porřebovali bychom chladněji, ale i tak jsme na plný výkon schopní zasněžovat," řekl obchodní manažer skiareálu Sněžník v Dolní Moravě Martin Palán. Loni středisko začalo zasněžovat o dva týdny dřív. Letos je tepleji.

Ski Buková hora také spustila sněžná děla. "Chceme mít na Vánoce otevřeno. Doufáme, že aspoň noční mrazy vydrží. Kolem 21. prosince bychom rádi otevřeli," řekl mluvčí skiareálu Petr Toman.

Obě střediska mají vody dostatek. Skicentra v regionu Králík odebírají vodu z Moravy, Březné a Šanovského potoka. Ski Buková hora čerpá v Červené Vodě z řeky, v Čenkovicích z nádrže. Podle Tomana musí areály do budoucna přemýšlet o nádržích, zásobárnách vody. Předloni bylo velké sucho a skicentra nemohla zasněžovat na plný výkon.

"Dotace ale na retenční nádrže vláda nepodpořila. Přitom je to cesta, jak udržet vodu v krajině, na jaře sníh na svazích roztaje. Uvidíme, jestli s tím Asociace horských středisek dokáže něco udělat, aby nás obhájila, je to koneckonců její práce," řekl Toman.