Už od Trutnov a se auta táhla v dlouhých šňůrách. Postupně se sice odpojují do různých lyžařských rezortů, Většina ale v sobotu dopoledne míří do Pece pod Sněžkou. V místním středisku na Černé hoře se totiž konal oblíbený závod Red Bull Homerun. "Jedeme až z Prahy, abychom se mohli zúčastnit," vysvětlil Tomáš, který se s partou kamarádů do závodu přihlásil.

Střediska na severovýchodě Čech se ale v zimě s návaly lidí a aut potýkají téměř každý víkend. "Je to častý problém v hezkém počasí. Dnes jsme museli ze Šerlichu vracet lidi zpět, ale ve velkých střediscích máme hlídky vždy a pomáháme řídit dopravu," uvedla policejní mluvčí Eliška Majerová.

Právě sedlo mezi Šerlichem a Velkou Deštnou se v sobotu i v neděli zaplnilo natolik, že policisté museli pouštět jen ty, kteří po důležité regionální tepně jen projížděli. Lyžaři dostali jasné pokyny - vrátit se dolů a ke sjezdovce se svézt skibusem.

Centrální operační středisko Městské policie Praha.
Policii či hasiče Češi nově přivolají i pomocí SMS. Zpráva má ale svá pravidla

Podle strážníků městské policie v Peci pod Sněžkou se podobná situace opakuje každý víkend. "Tady je to vždycky narvané. Spolupracujeme se státní policií a hlídáme, aby byla doprava plynulá a lidé parkovali na vyznačených parkovištích. Dneska je to ale kvůli závodům skutečně extrémní. My jsme tu vždy, dnes nám pomáhají i policisté, takže tu jezdí dohromady tři hlídky," vysvětlil strážník, který s kolegou hlídal vjezd na parkoviště přímo pod sjezdovkou Javor.

Podle policistů se ale i přes velký zájem turistů obešli bez větších komplikací v dopravě. "Situaci monitorujeme a v jednotlivých rezortech pomáháme s dohledem. Větší problémy jsme ale zatím nezaznamenali," doplnila Majerová.

Zato někteří lyžaři se v Peci pod Sněžkou museli potýkat s těžkostmi. Ke zledovatělé silnici a davům lidí se přidaly přeplněné parkovací domy a parkoviště ve městě. Problém se tedy rozhodli vyřešit po svém a auto nechali u krajnice. Po návratu ze sjezdovky je ale čekalo překvapení. "To máme ale krásnou botičku," posteskla si členka skupinky anglicky mluvících závodníků oděných do havajských sukní a květinových věnců. Nebyli sami, pokutu v sobotu musely v sobotu v Peci zaplatit desítky řidičů.

Do Krkonoš a Orlických hor přijíždějí každý víkend tisíce turistů nejen z Česka, ale také ze zahraničí, nejčastěji z Polska. O víkendu se s přecpanými parkovišti potýkali také ve Špindlerově Mlýně, ve Svobodě pod Úpou nebo v Pomezkách.