Vytvoření vyhlášky schválilo v roce 2015 vedení města. Jejím záměrem bylo zavést plošnou povinnost pro majitele psů, aby vodili své psi na vodítku. Volný pohyb psů byl umožněn jen na vybraných místech. Městské části tuto možnost buď odmítly, nebo se k ní nevyjádřily.

Venčení psů v pražské Stromovce 23. května.
Přibývá pokut za volný pohyb psů, jejich výše ale neroste

Pohyb psů by měly řešit radnice 

Magistrát tedy vytipoval některé pozemky. Kromě městských šlo i o pozemky soukromých majitelů. Ani tady však magistrát neuspěl. „Z oslovených vlastníků vyjádřilo téměř 80 procent nesouhlasný názor, popřípadě na zaslanou výzvu nezareagovalo," vyplývá z materiálu, kterým se zabývali pražští radní.

V budoucnu tak mají volný pohyb psů řešit samy radnice. Magistrát se pokusí nalézt ve svém rozpočtu peníze, kterými by na řešení problémů se psy přispěl. Aktuálně v Praze platí vyhláška o ochraně zeleně. Ta zakazuje vstup psů na pozemky, které jsou v katastru vedené jako zeleň.

Ilustrační foto.
Městské části navrhují vyšší počet míst pro volný pohyb psů

V Praze je registrováno asi sto tisíc psů 

Je také zakázáno s nimi chodit na dětská hřiště a pískoviště. Majitelé také musí po svých čtyřnohých mazlíčcích uklízet. Zákon o myslivosti pak upravuje zákaz pohybu psů v honitbě a zákon o provozu na silničních komunikacích, který zakazuje jejich pohyb na silnicích.

V metropoli je registrováno asi sto tisíc psů. Nejvíce jich je na Praze 4 (asi devět tisíc zvířat) a v Praze 6 (asi 8500 zvířat). Podle vyhlášky z roku 2005 musí být každý pes starší šesti měsíců evidován pomocí mikročipu či tetování, které nesou informace o psu i jméno jeho majitele.  

Ilustrační foto
Praha chce od listopadu regulovat pohyb psů samostatnou vyhláškou