Své o tom ví i soukromý zemědělec Josef Vaněk, který má rodinnou farmu v Meziříčí u Dražic nedaleko Tábora. Pěstování máku se věnuje dlouhodobě. Letos tuto plodinu vysel přibližně na 30 hektarech. „Pěstujeme jarní i ozimý, odrůdy jarní bílý aplaus a ozimý sytě fialový olaf,“ přiblížil.

„Aktuálně kvete ozimý, jarní půjde na květ až tak za tři týdny,“ dodal pěstitel.

Jeho maková pole lze obdivovat většinou kolem letiště Všechov nedaleko Tábora. „Jde o plodinu pěstovanou v našem případě na oblíbená semena. Sklizeň prodáváme dále do firem a potravinářských provozů, které z ní připravují náplně do koláčů, buchet a dalších potravin,“ vysvětlil Vaněk.

Vrásky mu prý nedělají lidé s fotoaparáty, kteří úrodu poničí jen minimálně. Více totiž škodí drogově závislí a experimentátoři s omamnými a psychotropními látkami. „Lidé se chodí hodně fotit, něco sešlapou, ale není to tak hrozné. Spíš mě trápí ale ti,kteří naškrabávají makovice,“ podotkl s tím, že snaha získat opium z nezralých plodů je u určitých skupin lidí stále aktuální.

Věděli jste, že… 

Češi jsou dlouhodobě největšími producenty a zároveň i spotřebiteli máku na světě, našimi největšími konkurenty jsou Turkové. V řadě zemí je ale pěstování této plodiny i používání v potravinářství kvůli obsahu omamných a psychotropních látek zcela zakázáno.

Jde o republikový fenomén. Hledači opojných stavů by si ale měli uvědomit, že kýžený pocit se vůbec nemusí dostavit. Ba naopak, pro nízký, až téměř nulový obsah alkaloidů morfinu v makovině jim hrozí spíše pořádný břichabol. „Chodí mi tam, ale vůbec netuší, že jde o máky, které vůbec neobsahují morfin. Sešlapou makovičky tak, že to pak kvůli nim nejde kombajnem vůbec sklidit,“ popsal soukromý zemědělec.

Účinná ochrana neexistuje a varovat každého na místě není možné. Volání celní správy či dalších represivních složek integrovaného systému je prý málo platné, uživatelé se opakovaně vracejí. „Když si tam někdo udělá fotku, tak mi to nevadí. Problém je spíše s těmito kluky, co mi zalezou dovnitř a působí velké škody,“ zopakoval muž, který se zemědělství věnuje od roku 2011.

Na pěstování máku se vztahuje ohlašovací povinnost podobně jako na konopí. Přestože má minimální obsah účinných látek, musí pěstitelé celníkům a policistům hlásit všechny podezřelé okolnosti a také, kdy, kam a v jakém rozsahu mák sejí, i termín a množství sklizně či způsob likvidace makoviny.

Přesná pravidla jsou uvedena v zákoně 167/1998 Sb. o návykových látkách.

Pěstování máku

V zemědělské praxi se nejčastěji využívá jednoletý jarní, v posledních letech i ozimý mák setý do 10 procent ploch. Máky potravinářské mají nejčastěji barvu semen modrou, která garantuje makovou vůni a chuť.

Obsah morfinu v suché makovině (makovice s maximální délkou stonku 15 centimetrů) se rámcově pohybuje skoro od nuly přibližně do procenta, v ČR se pěstují odrůdy s maximálním obsahem do 0,8 procenta morfinových alkaloidů v makovině.

Tato produkce semen máku je určena většinou pro potravinářské zpracování.

zdroj: ceskymodrymak.cz