Minipivovary čelí stejným problémům jako na jaře. Rapidní úbytek zákazníků se snaží zachránit prodejem piva z okének. Některé z nich řeší situaci prodejem piv na e-shopech.

S rozjezdem e-shopu chce začít například nově vzniklý minipivovar Proud, který začal v prostorách bývalé elektrárny Plzeňského Prazdroje v testovacím provozu fungovat na konci září, těsně před vypuknutím druhé vlny epidemie. Pivo chce začít prodávat od druhé poloviny listopadu.

„Pokud tedy bude kam prodávat. Oslovovat chceme zejména pivotéky a ochutnávkové pivnice. Aktuální situace však komplikuje plány, bohužel nevíme, jak dlouho bude trvat. Proto hledáme náhradní řešení a různé prodejní kanály ve formě e-shopu a on-line pivoték,“ říká Michal Škoda, který má minipivovar na starosti.

Na e-shopu chce Škoda prodávat pivo ve skleněných lahvích o objemu 330 a 750 mililitrů. Vařit bude Proud pět základních druhů piv. V nabídce nebudou chybět zástupci nejoblíbenějších pivních stylů jako je například IPA, Pale Ale nebo Stout. „Každé z pěti druhů piv bude mít speciální název s nějakým vlastním příběhem. Chceme také experimentovat a uvařit i nějaké silnější pivo belgického typu nebo nějaký lehčí kyseláč,“ uvádí Škoda. Okénkový prodej není v tomto případě možný. „Minipivovar jako takový je stále součástí areálu plzeňského pivovaru, přístup do něj je tudíž omezen. Do budoucna jej však plánujeme více otevřít veřejnosti,“ dodává.

Okénka i e-shopy

Plzeňský pivovar Raven, jehož odbyt stojí za normálních okolností z drtivé většiny na prodeji piva v sudech, se rozhodl založit e-shop s lahvovými pivy už během první jarny vlny epidemie. O rozvoz piva se snaží nejen po Plzni, ale i v dalších městech, jako například v Brně, Hradci Královém nebo Pardubicích.

„Stejně jako na jaře prodáváme pivo také z okének. Minulý týden, když bylo pěkné počasí, chodily k okénku v Bolevci desítky lidí denně. Očekávám ale, že s příchodem zimy bude chodit čím dál tím méně lidí,“ hodnotí sládek a spolumajitel plzeňského pivovaru Raven Filip Miller.

Výdejová okénka zavedl také třeba pivovar Purkmistr v Černicích, který nabízí prodej piva v pet lahvích za sníženou cenu. Minipivovar Chříč na severním Plzeňsku se spolu s otevřením okénka rozhodl také pro rozvoz piva až domů. Zlatavý mok zašle zákazníkům kamkoliv po České republice.