Začněme špatnou zprávou. V Pavilonu tučňáků mládě přišlo na svět v zoo už 18. října před zraky rodičů – samce Kuličky (z pražského odchovu) a samice Plzeňačka (původem z Plzně). Oba se od počátku vzorně starali. V bezpečí nory, kde malý tučňák trávil čas, jej zahřívali svými těly a krmili natrávenými rybami.

Ale minulý týden na facebookové stránce pražská zoo zveřejnila, že mládě podlehlo zápalu plic. „Tučňáci jsou obecně velmi náchylní k respiračním onemocněním a právě jednomu takovému se nevyhnul ani náš tučňák,“ píše se v prohlášení zoologické zahrady.

Toto úterý mluvčí Lenka Pastorčáková sdělila, že 15. září se narodilo mládě makiho Ganzhornova, které je jediným mládětem svého druhu narozeným v letošním roce v některé ze zoo v Evropě.

Maki Ganzhornův patří k nejmenším primátům na světě. Jedná se o druh malého nočního lemura z jihovýchodního Madagaskaru. Typické jsou pro něj velké hnědé oči a dlouhý huňatý ocas.

Vzácný lemur v Zoo Praha
Makiho Ganzhornova najdete v pavilonu Afrika zblízka v horní části areálu. Obývá expozici, kde jsou chováni soumrační a noční živočichové. Díky zvláštnímu osvětlení, které zvířata vnímají jako odstín šedé, dochází k převrácení jejich aktivity.

„Vědecky popsaný byl teprve v roce 2016. Druhovou diverzitu tohoto rodu začali poznávat zoologové až v posledních dvou desetiletích, během kterých bylo rozlišeno více než dvacet druhů ‚trpasličích makiů‘, dříve považovaných za jediný druh,“ vysvětlil v tiskové zprávě kurátor chovu savců Pavel Brandl. „Makiové Ganzhornovi přitom po řadu desetiletí žili nepoznáni v evropských chovech. Do chovu v Zoo Praha přišli v roce 2005 z vídeňské zoo. Do současnosti se jich v pražské zoo narodilo několik desítek.“

Dalším novým zvířetem v trojském areálu je hroch, jehož Zoo Praha získala ze safari Plaisance Du Touch nedaleko Toulouse. Francouzští chovatelé ho pojmenovali na počest českého státního svátku, protože se narodil 28. října, kdy slaví výročí i republika. Měl by se stát náhradou za oblíbeného Slávka.

„Minimálně třicet dnů zůstane Tchéco v karanténě, navíc bude potřebovat nějaký čas, aby si na nové prostředí zvykl. Výhledově by měl být spojen se samicí Maruškou, jejíž partner Slávek uhynul loni na podzim,“ vysvětlil zoologický náměstek pražského zoo Jaroslav Šimek. „Jde o tříletého samce v dobré kondici a doufám, že nám i návštěvníkům bude dělat radost dlouhá léta.“

Podle Pastorčákové matka Tchéca pochází z francouzské zoo Planete Sauvage, otec je pak z Madridu. „Chovatelé, kteří se o Tchéca starali v Plaisance Du Touch, jej popisují jako velmi přátelské, klidné zvíře, které se nikdy neprojevovalo agresivně vůči lidem ani ostatním hrochům. Jeho zvídavá povaha se projevuje tím, že si rád stoupá na zadní a rozhlíží se, co se děje kolem. Základem hrošího jídelníčku je seno či tráva, nicméně Tchéco si také rád pochutná na jablcích, křehkém salátu či pórku, zatímco mrkví si noví chovatelé jeho sympatie budou získávat stěží,“ popsala mluvčí.

Zoo Praha má hroší tradici, vždyť tato zvířata chová už od roku 1933. A mezi návštěvníky jsou populární. „Mimořádnou popularitu si vydobyla například hrošice Zuzana, která k nám za války přišla z rozbombardované berlínské zoo, dále také legendární Slávek, který se stal ikonou povodní 2002 nebo jeho syn Váleček. Pevně věřím, že si srdce našich návštěvníků získá také Tchéco, jehož narozeniny budeme slavit spolu s výročím vzniku Československa,“ shrnul Miroslav Bobek, ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy.