„Nesouhlasím, drahá. Jaroměřice mají neopakovatelnou vánoční atmosféru. Něco takového jinde nezažiješ. Užívejme, že tu jsme,“ brání hrabě své panství.

Návštěvníci zámku a jarmarku mají jasno, kdo z manželů má pravdu. „Jednoznačně stojíme na straně hraběte. Nejkrásnější Vánoce bývají u nás v Česku. To bychom nevyměnili ani za ty mnichovské,“ popisuje Roman Knejda. Do Jaroměřic zavítal se svou rodinou. „Hlavně dcerka se těšila. Něco takového ještě nezažila. Vánoční zámek viděla poprvé. Zároveň jsme chtěli nasát vánoční atmosféru. A to se nám tady podařilo. Jsme spokojení.“

Turisty do Jaroměřic nepřilákaly jen ozvěny minulosti, při kterých své básně dokonce přednášel s městem neodmyslitelně spjatý spisovatel Otokar Březina. Lidé nepohrdli ani vánočními trhy, které lemovaly nádvoří. Zastavovali se u stánků s výrobky ze dřeva, hračkami, oblečením nebo s pochoutkami.

Nejoblíbenější místo 

Kvůli nízkým teplotám a poletujícímu sněhu bylo však o nejoblíbenějším místě na otevřeném prostranství rozhodnuto. „Nejlepší nápad měl ten, kdo na nádvoří pro ostatní přichystal oheň. Člověk se u něj může hezky ohřát a v té zimě díky němu nepromrzne,“ říká si Martin Kružík, zatímco k plamenům natahuje ruce.

S jeho slovy souhlasí Liba Krčálová, která si taktéž udělala do sousedního města výlet z Třebíče. „Jaroměřice dobře znám, bydlím nedaleko. Na zámku jsem byla už několikrát, ale nikdy ne na Vánoce. Přátelé si to pochvalovali, tak jsem vyrazila. Je to tady nádherné. I ten park je stále moc hezký,“ dodává žena.