Představitelé Manthellanu, předseda představenstva Richard Morávek a také manažer projektu Lukáš Čepelka, oznámili přítomným několik věcí.

Zdůraznili, že chtějí dále pokračovat v přípravě výstavby, potvrdili, že aktuálně s vládnoucí koalicí na radnici nevedou dialog, označili smlouvy s městem za platné.

A hlavně sdělili, že osmi politickým stranám a hnutím v Prostějově rozeslala firma po padesáti tisíci korunách na účty.

Důvod? Snaha o dialog.

"Podpořili jsme takto i strany, které proti projektu Galerie Prostějov vystupovali a vystupují. Usilujeme o dialog, o domluvu na budoucnosti lokality," uvedl Richard Morávek.

Neopominul dodat, že ČSSD firma peníze neposlala. "Místní sociální demokracie nerespektuje uzavřené smlouvy," vysvětlil.

"Dar vrátíme"

Reakce některých politických subjektů na sebe nenechala dlouho čekat. Změna pro Prostějov záhy po konferenci ústy svého lídra Jana Navrátila oznámila, že peníze vrací.

"Je to od Manthellanu další hodně nestandardní pohled na svět, i když je nutno ocenit, že úplatek poskytují stranám takto transparentně a plošně. Požádáme o vyplnění a podepsání dárcovské smlouvy, naskenujeme si ji. A pak celou částku pošleme zpět," vyjádřil se ke kroku Manthellanu.

Podobně reagovaly i další strany.

"Nic takového jsem tedy nečekal. Za sebe říkám, že dar vrátíme. Připadá mi to absurdní. Dialog sice chceme, ale nepotřebujeme k němu peníze," ozval se František Jura, který vede kandidátku hnutí ANO.

Přidala se také Milada Sokolová z ODS.

"Pokud Manthellan peníze poslal, obrátím se na vedení strany, aby je zaslalo zpět. Není možné přijmout jej od firmy, která je v soudním sporu s městem," vysvětlila svůj postoj.

Postupem dne se k darům vyjádřili také hnutí Na rovinu a lidovci. Oba subjekty uvedly, že peníze vrátí. "S firmou Manthellan můžeme jednat, ale pouze o co nejrychlejším ukončení Smlouvy o smlouvě budoucí, týkající se výstavby nového obchodního areálu a zbourání současného KASCentra," sdělil například předseda místní KDU-ČSL Petr Kousal.

Morávek: Na nákupy do centra

Dvojice manažerů z Manthellanu připustila, že se jedná o nestandardní krok.

"Je tomu tak, ale je to krok plně transparentní. Snažíme se o to, aby s námi město mluvilo," poznamenal Lukáš Čepelka.

S Richardem Morávkem se pak během tiskové konference snažil ještě objasnit, jak si proměnu lokality představují. Na místě Společenského domu a tržnice by podle jejich slov měla vzniknout jednopatrová budova se dvěma suterény, na místě parkoviště v Komenského ulici pak sál, kde by se vešlo při plesech pět set sedících lidí.

Oba se snažili rozptýlit obavy ze zvýšené dopravy. A vysvětlili také, proč se rozhodli nechat obchodní centrum postavit ve středu města. Konkrétně v historickém jádru, kde žijí zhruba jen dvě tisícovky lidí a již zde existuje obchodní dům Zlatá Brána.

"Historicky se chodívalo na nákupy do středu měst. Nyní se tento trend vrací," uvedl Richard Morávek, který dodal, že jako reálný začátek výstavby vidí rok 2020.

Vedení města obrátilo

Samotnou tiskovou konferenci provázely nesouhlasy a později ostrá kritika od dvojice zastupitelů, Zuzany Bartošové (KDU-ČSL) a Josefa Augustina (KSČM), který se na závěr pustil s dvojicí do křížku.

Slovní třenice jakoby symbolizovala vývoj kolem projektu Galerie Prostějov, který byl od počátku bouřlivý a v minulosti ho provázely petice i protest před radnicí.

Vítězové vítězného řízení z doby před téměř deseti lety, společnost Manthellan, od té doby čelí kritice některých aktivistů i části veřejnosti, a to zejména kvůli nejdříve neexistenci a posléze velikosti kulturního sálu.

Původně s Manthellanem spíše sympatizující vedení města pak letos na jaře obrátilo a prohlásilo smlouvy s firmou ohledně pozemků a výstavby samotné za neplatné.