Nový univerzitní dalekohled nahradí původní dalekohled na Hvězdárně a planetáriu v Brně. Důvodem je jeho schopnost pozorovat vzdálenější objekty i lepší rozlišení. Astrofyzikům v Brně v pozorování brání také světelný smog.

„Původní univerzitní dalekohled pocházel z poloviny minulého století. Byl tak už nejen zastaralý, v centru města jsme se navíc potýkali s velkým světelným znečištěním, ke kterému přispívala i brněnská hvězdárna. Když jsme hledali možnosti, jak observační astronomii na Masarykově univerzitě zachovat, nejdříve jsme zamířili do Podyjí, kde byla ideální obloha na pozorování. V místě však chyběly inženýrské sítě i vhodná budova k provozu dalekohledu. Ždánická hvězdárna naproti tomu poskytuje pro studijní a vědecké účely dostatečné zázemí,“ uvedl astrofyzik Miloslav Zejda z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Největší radioteleskop na světě může zodpovědět na otázky ohledně formování galaxií ale taky přítomnosti mimozemšťanů.
Než zavolá E.T. Rozlousknout šifrovanou zprávu z Marsu si může zkusit každý

Svoji přezdívku největšího dalekohledu na Moravě si nový univerzitní dalekohled vysloužil díky většímu průměru zrcadla. Právě ten je u dalekohledu tím nejdůležitější vlastností. Čím větší je jeho průměr, tím více světla totiž na jeho plochu dopadne. Průměr zrcadla tak ovlivňuje nejen to, jak slabé, a tím i vzdálené objekty můžeme pozorovat, ale i jaká bude výsledná kvalita obrazu.

„Když budete mít velký bazén, nasbíráte více dešťové vody, než když budete mít malou skleničku. Stejně to funguje i u dalekohledů. Čím budete mít větší průměr zrcadla, tím více světla získáte a čím máte více světla, tím slabší objekty můžete pozorovat, přičemž o těch lze obecně říct, že jsou od nás ty vzdálenější. Druhá výhoda spočívá v tom, že čím větší máte průměr zrcadla, tím lepších rozlišovacích schopností dosáhnete. Zase to souvisí se světlem a fyzikou,“ vysvětlil Jan Janík, který na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky působí jako odborný asistent.

O 30 procent lepší výsledky 

S novým dalekohledem by výzkumníci měli oproti původnímu dosáhnout o třicet procent lepších výsledků. Vzhledem k většímu kontrastu s pozadím, které v malém městě na jihu Moravy není tak jasné jako v centru jihomoravské metropole, však odborníci odhadují i více. Dalekohled je přitom vybaven moderními přístroji, včetně robotického systému či kvalitní kamery, a umožňuje tak měřit jasnosti vesmírných objektů a zkoumat vlastnosti hvězd. Ovládat dalekohled je potom možné z libovolného místa na Zemi.

Detail největšího dalekohledu na Moravě.Detail největšího dalekohledu na MoravěZdroj: Deník/Tereza Hálová

„Podobným systémem s možností vzdáleného ovládání jsou v současnosti vybaveny všechny moderní astronomické dalekohledy po celém světě, takže pokud máte k dispozici počítač s připojením na internet a víte jak, můžete provádět online pozorování například na Evropské jižní observatoři nebo právě na hvězdárně ve Ždánicích,“ popsal Zejda.

Asteroid obíhající kolem Země. Ilustrační snímek
Zemi neobíhá jen Měsíc. Nově objevený asteroid provází planetu už tisíce let

Dalekohled by měl sloužit v prvé řadě studentům, kteří budou dalekohled využívat při svých závěrečných pracích. S dalekohledem se však budoucí astrofyzici setkají už při výuce, a to v praktických předmětech, jejichž součástí je aktivní pozorování vybraných objektů a zpracování dat. V odborných aktivitách a měření však dalekohled pomůže rovněž vědeckým pracovníkům.

„Je to nepostradatelná součást výuky. Samozřejmě že dneska už můžeme některá data získávat z družic. Když si však měření provedete sami, získáte taková data, jaká chcete a kdy chcete. Pro výuku a výchovu budoucích astrofyziků je to tak velmi důležité,“ dodal Zejda.

Bohatá tradice 

Ždánice nebyly pro instalaci a uvedení do provozu největšího dalekohledu na Moravě vybrány náhodou. Astronomická činnost zde má bohatou tradici, která se datuje až do roku 1965. Majitelem Hvězdárny a planetária Oldřicha Kotíka je město, které ji odkoupilo v roce 2016 od soukromého vlastníka a od té doby ji modernizuje. Významným milníkem v rozvoji hvězdárny bylo mimo jiné právě navázání spolupráce s Masarykovou univerzitou.

Výbuch, který je od Země vzdálený zhruba osm miliard světelných let, je desetkrát jasnější než jakákoliv známá supernova (na snímku)
Astronomové zachytili obrovskou vesmírnou explozi. Největší v historii

„V současné době je na hvězdárně možné navštívit digitální planetárium nebo 3D aktivní projekci. Pozorovat lze nejen noční oblohu, ale pomocí slunečního dalekohledu i aktivitu Slunce. Dále zde máme výstavu hornin a minerálů a nabízíme také možnost zúčastnit se i vzdělávacích pořadů a vyzkoušet si různé pokusy. Toho rádi využívají žáci a učitelé z mateřských, základních i středních škol ze širokého okolí,“ sdělila ždánická starostka Kateřina Klapková.