Část léčby a rehabilitací platí zdravotní pojišťovna. Ale například chystaný pobyt v jednom z pražských center pojišťovna neuhradí. „Chtěla bych, aby Lukáš dojížděl alespoň měsíc do tamního stacionáře a věřím, že by mu to mělo výrazně pomoci. Jenže měsíční léčba stojí zhruba 300 tisíc korun,“ konstatovala maminka Eva.

Jelikož má vzhledem k ošetřování Lukáše omezenou možnost příjmů, za pomoci blízkých vyhlásila sbírku, jejíž výtěžek má jít právě na zmíněnou léčbu. Sbírka trvá do konce ledna a aktuálně je na jejím účtu zhruba 203 tisíc korun.

Boj o život

Samotnou nehodu označuje paní Martincová jako zásadní zlom a dobu, kdy se její syn podruhé narodil. „Dodnes není jasné, co se přesně při té nehodě událo. V autě seděli další dva mladí lidé, kteří říkají, že na vině mohly být i vyježděné koleje v asfaltu na daném místě. Ale co se přesně stalo, opravdu nevíme,“ popisuje jednu z nejhorších chvil ve svém životě matka syna, který tehdy bojoval o život.

Vizualizace Správy železnic s variantami s i bez historické nádražní budovy.
Budovu nádraží zachovat. Anketa radnice skončila

Auto narazilo do stromu a právě kvůli Lukášovu vážnému poranění hlavy přiletěl i vrtulník, který jej převezl do jedné z pražských nemocnic. Jeho život se zachránit podařilo, ale poškození mozku má trvalé následky.

Lukáš se nějaký čas léčil ve střešovické nemocnici, později byl převezen do nemocnice v Městci Králové. „Jenže s nástupem pandemie loni v březnu měl samozřejmě personál v nemocnici jiné povinnosti, tak jsem se rozhodla odejít ze zaměstnání a vzít si Lukáše domů s tím, že se o něj postarám. Nebylo to lehké rozhodnutí. Jsem na péči o něj sama. Druhý syn se chystá na maturitu, má svých starostí dost,“ říká paní Eva.

Lukáš potřebuje intenzivní rehabilitaci

V žádném případě však nechce zanedbat možnost synových rehabilitací a léčby. „Měl by 2. února nastoupit na tři měsíce do zařízení v Košumberku. Tento pobyt by měla hradit zdravotní pojišťovna. Já bych se na tři měsíce vrátila do zaměstnání. Poté bychom chtěli absolvovat dojíždění do pražského centra. Lukáš má půlku těla nehybnou a potřebuje intenzivní rehabilitaci,“ vysvětluje situaci Lukášova matka.

Za smrtí dvou motorkářů z března loňského roku stálo podle znalců pravděpodobně otáčení jednoho z nich na silnici.
K těžkému roku patřila i nejasná tragická nehoda a smyšlený pokus o únos dítěte

Sbírka se jmenuje Společně pro Lukáše a probíhá do konce ledna na portálu Darujme.cz. „Uvědomuji si, že naše cesta bude ještě hodně dlouhá, ale máme jediný cíl. Bojovat a nevzdávat se, vždyť zázraky se dějí. Za jakoukoli vaši pomoc, budeme nesmírně rádi,“ vzkazuje Eva Martincová.