"Včera ho několik svědků vidělo pohybovat se v okolí Trojáku,“ upřesnil v neděli starosta obce Rajnochovice Antonín Uhřík.

Za oběť mu právě tam padly v noci na sobotu dvě ovce a poničil zřejmě také včelín. Lidé z Rajnochovic a okolí se tak oprávněně obávají o majetek i bezpečnost.

„Běháme večer pro chleba do Lhoty a jsou tam po cestě ovečky. Tak to už raději běhat nebudeme,“ uvedla na facebooku například Pavlína Rohanová.

Medvěd do naší přírody patří, problém je ale v tom, že tento jedinec se podle odborníků chová nepřirozeně. Ztratil plachost, nebojí se přiblížit k lidským obydlím a často napadá ovce a kozy.

Zabíjí pro radost?

Ty ale nesežere, jen mezi nimi napáchá fatální škody. Na medvěda je proto už několik dní nastražena speciální odchytová klec.

Starosta Rajnochovic má nyní starost o bezpečnost obyvatel. „Vím, že je to obtížné ho odchytit, ale už to trvá poněkud dlouho,“ říká Antonín Uhřík. „Varování o pohybu medvěda v okolí jsme vyhlásili místním rozhlasem,“ dodává.

Uvedl také, že podle jeho informací ředitelům základních škol v okolí rozesílal Odbor Životního prostředí z Bystřice pod Hostýnem varovné emaily, aby situaci raději probrali s dětmi.

Město Bystřice pod Hostýnem upozorňuje veřejnost, aby zvážili pohyb v lesnatém terénu.

„Další pohyb zvířete lze těžko odhadnout,“ podotýká Hana Jedonová z Městského úřadu Bystřice pod Hostýnem.

Past je nastražená

Nezbývá tak nic jiného než čekat zda se medvěd chytne do nastražené klece. Místo na jeho políčení musí zůstat však v tajnosti.

„Je možné, že bude na jednom místě a za pár dní ji přemístíme. Kdyby gradovalo medvědovo chování a došlo by k dalším událostem, přistoupíme k uspání nebo odstřelu,“ ubezpečuje František Šulgan z CHKO Beskydy.

Veřejnost zároveň nabádá, aby informace o pohybu šelmy lidé hlásili.

Minulý týden byl zaznamenán pohyb medvěda v obci Rajnochovice a v obci Osičko, v okolí betonového plotu společnosti Čepro. Následně byl zaplašen a utekl zpět do lesa směrem k hotelu Šaumburk (Zubříč).

„Další pohyb zvířete lze těžko odhadnout. V případě zaznamenání výskytu zvířete kontaktujete prosím odchytovou skupinu,“ vybídl František Šulgan.