Při slavnosti česko-německého přátelství jej v neděli 15. srpna v Šilheřovicích požehná apoštolský administrátor biskup Martin David.
„Ve stejný den požehná také zcela nový zvon zasvěcený sv. Barboře, na který se složili farníci a další dárci,“ uvedl mluvčí Ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda, který rovněž na webových stránkách diecéze připomněl, že dílo opavského zvonařského mistra přečkalo válku jako rezerva.

„Zvon vážící 600 kg měl být roztaven stejně jako desetitisíce dalších z celé Evropy a stát se součástí některé z ničivých zbraní nacistického Německa. Na svůj ortel čekal na pověstném hřbitově zvonů v hamburském přístavu až do konce války. Zničení pro své stáří unikl,“ vysvětluje Siuda.
Zůstal jen nejmenší zvon
Přestože válku přežil, do věže kostela v Šilheřovicích se nevrátil. Když spadla železná opona, přiřadili úřady osiřelý zvon jedné z německých farností.
„Dílo opavského zvonařského mistra Františka Stankeho z roku 1764 mělo štěstí již při první válečné rekvizici v roce 1917. Vojáci rakousko-uherské armády si tehdy odvezli jen dva ze tří zvonů odlitých v opavské dílně. Největší z nich mohl na věži zůstat,“ rozkrývá historické souvislosti dále mluvčí diecéze s tím, že rekvizice v roce 1942 jej však již neminula.

Stejně jako menší zvon sv. Barbory ulitý v roce 1925. Ten se navíc při manipulaci rozbil ještě v Šilheřovicích. Na věži kostela zůstal jen nejmenší zvon zasvěcený Andělům strážným, který sloužil jako umíráček.
Zvon našli už před 50 lety. Identifikovat jej pomohla adresa vbitá do kovu Cenný zvon s medailonem Panny Marie se dostal do Kolína na Rýnem.
Více k tématu, včetně podrobností, které provázely „návrat“ zvonu do Česka najdete zde. Další podrobné informace ke starému zvonu Panny Marie a sv. Josefa a k novému zvonu sv. Barbory se dočtete na webu farnosti Šilheřovice zde.