Při slavnosti česko-německého přátelství jej v neděli 15. srpna v Šilheřovicích požehná apoštolský administrátor biskup Martin David.

„Ve stejný den požehná také zcela nový zvon zasvěcený sv. Barboře, na který se složili farníci a další dárci,“ uvedl mluvčí Ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda, který rovněž na webových stránkách diecéze připomněl, že dílo opavského zvonařského mistra přečkalo válku jako rezerva.

Silnici II/316 nedaleko obce Běstovice uzavřeli v minulém týdnu silničáři kvůli masivnímu sesuvu půdy.
U Běstovic hrozí další sesuv půdy. Na provizorní silnici se pracuje

„Zvon vážící 600 kg měl být roztaven stejně jako desetitisíce dalších z celé Evropy a stát se součástí některé z ničivých zbraní nacistického Německa. Na svůj ortel čekal na pověstném hřbitově zvonů v hamburském přístavu až do konce války. Zničení pro své stáří unikl,“ vysvětluje Siuda.

Zůstal jen nejmenší zvon 

Přestože válku přežil, do věže kostela v Šilheřovicích se nevrátil. Když spadla železná opona, přiřadili úřady osiřelý zvon jedné z německých farností.

„Dílo opavského zvonařského mistra Františka Stankeho z roku 1764 mělo štěstí již při první válečné rekvizici v roce 1917. Vojáci rakousko-uherské armády si tehdy odvezli jen dva ze tří zvonů odlitých v opavské dílně. Největší z nich mohl na věži zůstat,“ rozkrývá historické souvislosti dále mluvčí diecéze s tím, že rekvizice v roce 1942 jej však již neminula.

Pavel Kubíček z Miroslavi na Znojemsku má český rekord za krájení nudlí.
Nevidomý rekordman. Nudle krájím podle citu, popisuje muž ze Znojemska

Stejně jako menší zvon sv. Barbory ulitý v roce 1925. Ten se navíc při manipulaci rozbil ještě v Šilheřovicích. Na věži kostela zůstal jen nejmenší zvon zasvěcený Andělům strážným, který sloužil jako umíráček.

Zvon našli už před 50 lety. Identifikovat jej pomohla adresa vbitá do kovu Cenný zvon s medailonem Panny Marie se dostal do Kolína na Rýnem.

Více k tématu, včetně podrobností, které provázely „návrat“ zvonu do Česka najdete zde. Další podrobné informace ke starému zvonu Panny Marie a sv. Josefa a k novému zvonu sv. Barbory se dočtete na webu farnosti Šilheřovice zde.