Novinka, se kterou přišlo ministerstvo pro místní rozvoj, má odezvu. Od 1. července až do konce roku mohu lidé využít státní poukazy na domácí lázeňské pobyty.

Od července je na portále Kudyznudy.cz ke stažení voucher. Nabízí slevu 4 000 korun na dospělou osobu, která má trvalý pobyt v ČR a je součástí našeho systému zdravotního pojištění.

Podpora má lázním jako jednomu z nejvíce zasaženého sektoru v souvislosti s koronavirovou krizí částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Hosté z ciziny podle ministerstva pro místní rozvoj tvořili až 44 procent klientů českých lázní.

Na druhou stranu lázně poukazují na nedostatky v administrativě při zpětném proúčtování. Potvrzuje to i ředitel Jánských Lázní Martin Voženílek. „Vydáno je 917 voucherů. Komplikací je složitá administrativa a vykazování vůči ministerstvu a nedořešený způsob profinancování podpory,“ upozorňuje ředitel lázní na problémy.

Nejčastěji se do Jánských Lázní hlásí klienti ročníku 1960 a starší. Využívají týdenní pobyty ze stálé nabídky, které splňují podmínky čerpání voucheru. Průměrná cena pobytu je 12 tisíc korun na osobu a týden. Martin Voženílek potvrzuje, že tato novinka přispěla k vyšší obsazenosti zařízení. Vzhledem k velkému množství zájemců o čerpání slevových voucherů je však od 17. července příjem nových žádostí až do odvolání pozastaven.

V Lázních Bělohradě už záznamy rovněž nepřijímají, nemají volné termíny. Rezort Tree of Life není do programu 4000 voucherů od ministerstva zařazen vůbec.

V jediných funkčních lázních na Náchodsku nelze dotační titul na podporu lázeňské péče uplatnit. Vzhledem k tomu, že vedení Lázní Velichovky nemělo na začátku července od Ministerstva pro místní rozvoj ČR přesné informace o podmínkách a čerpání dotačního titulu COVID-lázně, tak od 3. července s okamžitou platností pozastavilo příjem rezervací s čerpáním státního příspěvku ve výši 4000 korun. Pokud by ho chtěl zájemce uplatnit, tak aktuálně tu možnost nemá. Na pobytové balíčky, wellness pobyty a individuální balíčky na míru ale ve Velichovkách rezervace přijímají i nadá