Pusto a prázdno. Podle některých nájemců a návštěvníků se krytá tržnice na Zelném trhu čím dál víc vylidňuje. Zmínila se o tom třeba Brňanka Kateřina Veselá. „Chodím do tržnice často a přijde mi smutné, že ubylo tolik obchodů. Asi jsou drahé nájmy. Nejvíc mi chybí maso a mléčné výrobky, které tu byly,“ svěřila se.

Její stížnost podpořil jeden z nájemníků David Prokeš. „V uplynulých dvou letech budovu opustilo nejméně dvacet prodejců, vedení tržnice však stále nedochází, že jádro problému může být ve způsobu, jak tento objekt spravuje. V přístupu chybí jakákoli sebereflexe a schopnost pracovat s konstruktivní kritikou,“ uvedl.

Zatímco v prvním patře lidé nějaké obchody najdou, eskalátory do druhého podlaží jsou zavřené. Provozovatel z firmy 4E Production Pavel Bartošek tvrdí, že je většina buněk obsazených. „Že jsou prázdné, neznamená, že nejsou obsazené. Pracujeme na úpravě konceptu,“ informoval.

Tržnice Brno
- Budova stojí na Zelném trhu od roku 1950.
- Poprvé ji dělníci přestavěli v 90. letech minulého století, podruhé začali budovu opravovat v srpnu 2016.
- Zkušební provoz zahájila 17. června 2017.

Konkrétní změny ale popsat odmítl. „Je to součást obchodní strategie, nechci ji zveřejňovat,“ řekl Bartošek.

I když se lidé nepodívají do druhého patra, mohou vyjet výtahem na vyhlídku, ze které si prohlédnou centrum Brna. Ta ale bývá také nepřístupná. „Zavírají ji čím dál častěji z důvodu pořádání svateb a jiných soukromých akcí organizovaných 4E Production bez ohledu na to, že terasa má sloužit lidem a měla by být volně přístupná právě ve dny, kdy ji může navštívit co nejvíce zájemců,“ přemítal Prokeš.

Budovu společnosti pronajímá městská část Brno-střed. Podněty hodlá prověřit. „Nájemce Tržnice Brno závazky vůči městské části Brno-střed dosud řádně plnil. Stížnosti a informace, které jsme dostali, prověříme. Jak z pohledu stávajícího stavu, záměru nájemce do budoucna, tak i z pohledu jejich souladu s uzavřenou nájemní smlouvou,“ ujistila mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Tržnice na Zelném trhu je otevřená něco přes dva roky. V prvním roce její vedení plánovalo zaplnit obě patra obchody, to se ale nepodařilo. Odlišné představy o fungování mezi pronajímatelem a nájemci se táhne od jejího vzniku.

Krytá tržnice stojí na Zelném trhu od roku 1950.

ELIŠKA KOUKALOVÁ
VOJTĚCH DUFEK