ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

„Skončí tak nelogický stav, kdy byly otevřené prodejny potravin a současně zakázán provoz trhů ve venkovním prostoru. Významná skupina podnikatelů, především rodinných farem, tak byla zbytečně diskriminována,“ říká místostarosta Prahy 2 Michael Grundler (TOP 09).

Třeba na Tylově náměstí se podle Grundlera objeví zhruba polovina stánků oproti běžnému stavu. Také návštěvníci náplavky na Rašínově nábřeží, která patří mezi nejnavštěvovanější trhy v metropoli, musí místo obvyklých 90 stánků počítat s menším počtem prodejních míst.

Dezinfekce u každého prodejce

Mezi stánky a pulty musí být podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví bezpečný odstup aspoň dva metry, stejná vzdálenost platí i pro rozestupy mezi zákazníky. Povinností bude také dezinfekce u každého prodejce, stejně tak musí být vybaven rukavicemi při kontaktu se zbožím a přijímání plateb od zákazníků.

Hala 22 v Pražské tržnici v Holešovicích umožní v době koronavirové epidemie prodej u vstupů, tedy přes výdejní okénko.
Hala 22. Pražská tržnice umožní prodej přes okno. Farmáři: Vláda nemá koncepci

Za dodržování hygienických pravidel budou zodpovídat provozovatelé trhů. „Na koncepci pracujeme už od konce února. Mezi povinnosti patří nejen dvoumetrové odstupy, každý stánek bude mít omyvatelný a dezinfikovatelný pult s dezinfekcí, která bude k dispozici i zákazníkům. Roušky budou samozřejmě povinné pro všechny. Každý nakupující bude k výdejnímu pultu přistupovat samostatně, jako například v bankách nebo na poště,“ popisuje Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť České republiky. 

Postupný rozjezd

Zmizí posezení i pouliční umělci, jídlo si zákazníci budou odnášet domů. Na Kubánském náměstí, které bude počínaje 25. dubnem fungovat tři dny v týdnu, by se mohlo objevit 10 až 15 stánků, na sobotních trzích na náplavce kolem 60 stánků. Farmářské trhy na Kulaťáku obnoví 11. sezonu v sobotu 2. května, ve stejný den otevřou i trhy na Heřmaňáku.

„V první fázi budou prodejci nabízet především základní potraviny, tedy pekárenské, masné a uzenářské výrobky, vejce a čerstvé ryby, uskladněné ovoce, hlavně jablka, uskladněnou kořenovou zeleninu a brambory, mléčné výrobky a také první čerstvé bylinky, saláty, ředkvičky, pažitku a špenát,“ vysvětluje za asociaci tržišť Sedláček. Postupně budou přidávána doplňková řemesla a občerstvení. „Ovšem výhradně k odnosu domů, jako to mají například restaurační ‚okénka',“ upřesňuje Sedláček.

Zahrádky u restaurací v centru Prahy 21. srpna 2019.
Podnikatelé se dočkali. Praha zahájí podporu