Při jízdě po mostě už několik měsíců mohou lidé za volanty sešlápnout plyn na maximálně dvacetikilometrovou rychlost. Od podzimu dodržování kontroluje radar. Auta tam jezdí ve dvou pruzích v obou směrech. Že řidiči hranici překračují, potvrdil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. „Doposud nám policisté oznámili zhruba sedm set přestupků,“ vyčíslil.

Zhruba sedmdesát procent řidičů překročilo rychlost od deseti do dvaceti kilometrů v hodině, dalších čtyřiadvacet procent bylo v rozmezí dvaceti a třiceti kilometrů v hodině a pět procent šoférů překročilo rychlost nad třicet kilometrů v hodině. „Nejvyšší hodnota byla šestasedmdesát kilometrů v hodině,“ doplnil Deníku Poňuchálek. Zhruba osm procent lidí, kteří porušili pravidla, jsou podle něj cizinci.

Práce na výstavbě velkého městského okruhu u Tomkova náměstí v Brně.
VIDEO: Pokrok na VMO Tomkovo náměstí v Brně, betonují další část mostní estakády

Oznámení v následujícím období úředníci zpracují a případné pokuty rozešlou. Vybrané peníze pak zamíří do fondu mobility. „Magistrát nemusel kvůli této záležitosti najímat nové zaměstnance,“ ujišťoval mluvčí.

Představitelé Brna k měření rychlosti přistoupili i na základě podnětů od obyvatel Brna-severu, kteří si stěžovali na nadměrný hluk. Podle Ředitelství silnic a dálnic zase rychle jedoucí auta ničila mostní konstrukci. V případě opravy by se musel vrátit provoz do režimu jednoho pruhu v každém směru. „Situace se už ale zásadně zlepšila. Z mého pohledu opatření splnilo svůj účel. Na radnici od té doby další stížnosti neevidujeme,“ řekl starosta Brna-severu Martin Maleček. Vibrace podle něj vytvářela hlavně rychle jedoucí těžká auta.

Hádanka na brněnském Tomkově náměstí má svoje řešení. Dopídila se k němu pracovnice Muzea města Brna.
VMO Tomkovo náměstí v Brně: úsekové měření odsunuli hackeři, reklama má autora

Dočasné přemostění je součástí stavby části velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova. Představitelé města očekávají, že úsekové měření bude funkční po dobu, kdy provoz po mostním provizoriu povede. To předpokládají minimálně do léta.

Po mostu občas jezdí třeba Ondřej Balcárek. I když přiznává, že není na jeho obvyklé trase. „Rychlost dodržuji. Nechci dostat fotku do schránky,“ má jasno. Nová část velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova má být hotová v roce 2024.

Měření rychlosti u Tomkova náměstí:

Místo úsekového měření:

most přes řeku Svitavu v Provazníkově ulici

Počet přestupků: asi 700

z toho 71 %: překročení rychlosti od 10 do 20 km/h
24 %: překročení rychlosti od 20 do 30 km/h
5 %: překročení rychlosti nad 30 km/h

Maximální naměřená rychlost: 76 km/h

Cizinci překračující rychlost: 7,6 % z celkového počtu