Na tuto třítisícovou obec zaútočil vodní živel jen dvaasedmdesát hodin předtím, než k sousedům přiletělo tornádo. „Zřídili jsme i transparentní účet pro sbírku na pomoc obětem povodně, kde máme zhruba tři sta tisíc korun. Všichni však solidárně, tedy i od nás, posílají peníze do obcí postižených tornádem,“ přiblížila starostka Dolních Bojanovic Eva Rajchmanová.

Obec se snažila pomoci i jinak. Od začátku prázdnin se místní mateřská škola otevřela dětem z Moravské Nové Vsi, Mikulčic i Hrušek. „Jsme rádi, že jim můžeme aspoň takto pomoc,“ podotkla starostka s tím, že navíc měli na týden ve školní tělocvičně ubytované pomáhající vojáky.

Přesto se Bojanovičtí i sami, sedmý týden po záplavě potýkají s jejími následky. Pokračuje vysoušení některých domů, i když se už snižují počty používaných vysoušečů, kterých tady bylo zapotřebí až osmdesát. Také ještě některé střechy zůstávají provizorně zaplachtované. Totiž i v Dolních Bojanovicích se projevil nedostatek řemeslníků. „Někteří naši lidé potřebují vyřešit kompletní překrytí střechy, které pomlátily kroupy. Především ty staré azbestové byly jako řešeto,“ připomněla starostka.

Také na silnicích stále bojují s následky průtrže mračen. „Zhruba tři týdny po povodni se začalo objevovat další poškození na silnicích, kde se tvořily velké kaverny. Musíme pro to dál opravovat,“ podotkla starostka.

Odhady škod

Odhady škod jen na obecních cestách se pohybují kolem čtyř milionů korun. Další šest set tisíc stály opravy na křižovatkách. Finanční náklady se ještě rozrostly i kvůli zvýšenému množství odpadu. Navíc zateklo do několika obecní budov. A nejen to. Krupobití a extrémně silný déšť škodily také rostlinám, zvláště pak na zahrádkách, polích a vinicích.

A Dolní Bojanovice mají v obecním znaku právě hrozny. Víno ročníku 2021 tady bude ale spíše raritou. „Škody na úrodě jsou v průměru až osmdesát procent,“ sdělil šéf vinařského spolku Pavel Líčeník s tím, že poškozená byla také řada vinných sklepů.