Právě v Hustopečích už sečetli první ztráty a vědí, na čem budou muset začít šetřit. „Pro město Hustopeče se dá dopad nyní vyčíslit částkou pětadvacet milionů korun a budeme doufat, že se situace nebude zhoršovat,“ vyčíslila vedoucí ekonomického odboru hustopečské radnice Jana Fabigová.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

S výrazným propadem počítala radnice od počátku krize. „Měli jsme k dispozici čísla, tvrdá data a analýzy z posledních let. Obrovské jsou především ztráty na daních. Tvoří dvacet milionů korun. O stovky tisíc jsme pak přišli díky prominutí parkovného, místním poplatkům nebo poplatkům z rekreační činnosti,“ sdělila starostka města Hana Potměšilová.

Závratný propad zaznamenala radnice především v oblasti kultury a volnočasových či sportovních aktivit. „Jde jednak o příjmy z velkých kulturních akcí, jakými jsou třeba Slavnosti mandloní a vína, ale také o kino, které se za první rok fungování skvěle rozjelo a najednou dva měsíce stojí. Patří sem i sportovní zařízení, centrum volného času, koupaliště, krytý bazén a další. To vše nám po sečtení dává asi pět milionů ztráty,“ vyjmenovala starostka.

V rozpočtu našli Hustopečští prozatím sedmnáct milionů. „Budeme však muset odložit některé z plánovaných investic. Půjde například o podélná parkování v ulici Svatopluka Čecha nebo v ulici Žižková, dále pak chodníky v Družstevní ulici, ale i projektovou dokumentaci k čističce odpadních vod,“ ukázala starostka na konkrétní projekty s tím, že těch rozpracovaných se omezení nedotkne.

Také Mikulovští už sčítají koronavirové ztráty. „Snížení za příjem sdílených daní odhadujeme na asi sedmadvacet milionů korun. Na místních poplatcích jsme přišli asi o dva miliony. Na ostatních příjmech, tedy nájemném nebo například na parkování, pak o zhruba milionu korun,“ přiblížil mluvčí mikulovské radnice Dominik Ryšánek.

Škrty v Mikulově 

I mikulovská radnice bude škrtat. „Začneme šetřit na provozních nákladech a omezíme vybrané investiční akce," sdělil obecně mluvčí.

Konkrétní čísla zatím nezveřejnili jen Břeclavští. „Vůbec to ale nevypadá dobře. Aktuálně vyčíslujeme finanční dopad koronavirové krize a snažíme se hledat peníze v rozpočtu tak, abychom nemuseli přiškrcovat žádné investice,“ prozradila mluvčí radnice Jana Pelcová.

Pomoci přečkat těžké období po koronavirové krizi přitom může podle starostky Potměšilové každý. „Jestliže jsme nyní ve fázi, kdy se začínají rozvolňovat všechna opatření, pak vidím velký potenciál v každém jednotlivci, který bude chodit na kulturní akce, bude kupovat zboží u hustopečských řemeslníků a živnostníků. Pomůže každý, kdo si zajde do místních restaurací a na sklenku vína místních vinařů, do místních kadeřnictví, obchodů, servisů i půjčoven,“ vyzvala Potměšilová, která vidí velkou podporu obyvatel i ve svědomitém třídění odpadu.