Projekt bytového družstva s účastí Prahy bude už zítra schvalovat zastupitelstvo. Pokud projde, vypíše magistrát do konce roku veřejnou soutěž a příští rok ho zahájí. První dům by mohl vzniknout do dvou let. Město má na stavbu vytipované pozemky na Černém Mostě a v Praze 13.

Pro mladé rodiny i seniory

Podle pražské radní Hany Kordové Marvanové (Spojené síly pro Prahu) spočívá hlavní výhoda projektu v tom, že byty budou až o 30 procent levnější než ty od developerů. „Bydlení v Praze se stalo nedostupné. Rychlejší výstavba developerů nemusí pomoci. Bytová družstva umí stavět levněji,“ vysvětluje Kordová Marvanová s tím, že cílem družstev není zisk, ale zajištění adekvátního bydlení.

Magistrát podle ní dohlédne na to, aby se z nových nemovitostí nestaly investiční byty a družstevník svůj podíl neprodal za tržní cenu.

Pozemek na stavbu domu poskytne město, které i nadále zůstane jeho vlastníkem. Část nových bytů bude městských. Možnost stát se družstevníkem budou mít mladé rodiny, samoživitelé, senioři či absolventi s nižšími příjmy. Družstvo pak výstavbu bude financovat úvěrem od bank.

Dlouhá tradice

Projekt vítá například Martin Kroh ze Stavebního bytového družstva Praha, které v hlavním městě spravuje přes 20 tisíc bytů. „Družstva fungují v různých obdobách v řadě evropských měst. V českém prostředí mají dlouhou tradici,“ říká. „Z právního hlediska jsou bezpečná, například společenství vlastníků jednotek mají mnohem více problémů,“ dodává.

Podle Kroha povede podpora družstevního bydlení ke snížení cen bytů. „Když k developerským bytům připočteme družstevní a městské, tak nám vyjde deset tisíc nových bytů, a to už se na trhu projeví. Tím se začne snižovat i cena vlastnického bydlení,“ míní Kroh.

Jen jako doplněk

Magistrát si od projektu slibuje také navýšení počtu městských bytů. Těch je v Praze nyní přibližně pět procent. „Klademe si za cíl navýšit fond do roku 2030 nejméně na 7,5 procenta,“ říká Martin Šimáček z magistrátního výboru pro bydlení. „Při určitém modelu výstavby se dostáváme k číslům, která oscilují kolem 10 tisíc nových bytů ročně, z toho dva tisíce mají být městské byty,“ dodává.

Trh s bydlením mají ale družstevní a městské byty nadále pouze doplňovat. „V Praze je deficit až 12 tisíc bytů. Naše kroky nemají směřovat k tomu, abychom nahradili trh, ale doplnili,“ vysvětluje radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu).

Podle developera Dušana Kunovského z Central Group spočívá ale problém hlavně ve schvalování stavebních povolení. „Firmy mají připraveno 100 tisíc bytů, povolení ale dostane každý rok jen 2700 z nich. Schválit je všechny by současným tempem trvalo 40 let,“ tvrdí.