„Pracovníci navíc mají po půl roce právo si sem přivést rodinné příslušníky. Několik desítek dětí už se na příchod do Pardubic připravuje. Upozornili jsme státní orgány a společnost Foxconn, že takové kapacity tady pro ně ve školských zařízení nebudou,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

„Dostávali jsme signály, že by v průběhu dvou tří let do našeho vzdělávacího systému mělo přijít skoro 60 dětí z Mongolska, a to bez jazykového vybavení. Jejich rodiče také nemají dobrou češtinu a naše školství je už takhle drceno absolutně nepřipravenou inkluzí. Nejsme schopni zajistit jim kvalitní vzdělání, jak nám nařizuje zákon – jazykově vybavených asistentů je málo,“ řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Město by proto muselo zvyšovat kapacity svých školských zařízení. Mateřské školy už čelí silnému náporu dětí nyní – pětileté děti mají od tohoto školního roku povinnou docházku, od roku 2020 budou školky muset přijímat i děti dvouleté. Školy pak největší nárůst čeká za dva roky. V některých třídách je už teď více než 30 dětí. „Pokud stát nebo společnost Foxconn nezačne na zvyšování kapacit uvolňovat peníze, nevidíme důvod, proč bychom je měli dávat z vlastního rozpočtu,“ poznamenal Rychtecký.

Zakladatel a majitel společností Student Agency a RegioJet Radim Jančura
RegioJet ruší čtyři autobusové linky. Zmizí z Hradce Králové či Varšavy

„Nikdy jsme nebyli informováni o rozsáhlých náborech pro společnost Foxconn v zahraničí. V souvislosti s problematikou školství jsme do toho začali trochu šťourat a poprvé přišel dotaz z ministerstva vnitra, jaké k tomu má samospráva města stanovisko. To bylo jednoznačně negativní,“ dodal Charvát.

Na základě tohoto vyjádření ministerstvo vnitra zastavilo vydávání povolení k pobytu a nábor nových pracovníků je nyní pozastaven.
„Dokud nebudou vyřešeny všechny otázky, nechceme podporovat to, aby sem přijeli další zahraniční pracovníci,“ uvedl Charvát.
Jak připomněl zastupitel Petr Klimpl (ODS), do Pardubic už před dvěma lety dorazilo 250 Mongolů bez jakéhokoli vyjádření ze strany samosprávy. „Řešilo se to jen na úrovni státní správy,“ konstatoval Klimpl.

Nechuť přijímat pracovníky z Mongolska vyjádřili i další zástupci opozice. „Nejsem ani rasista, ani xenofobní člověk, ale když si vzpomenu na filmy o Čingischánovi, běhá mi mráz po zádech. Mongolové jsou od nás kulturně velmi odlišní a nemají zájem se nám přizpůsobovat,“ řekl Jan Linhart (Patrioti Pardubic).

Bývalý hejtman Jiří Šulc u soudu.
Bývalý ústecký hejtman Šulc dostal za kauzu "zlatých padáků" podmínku