Roku 2018 dominovalo v bílých otevřených kontejnerech téma Metropolitního plánu, tedy klíčového dokumentu pro územní rozvoj Prahy. Hlavním cílem bylo seznámit Pražany s návrhem plánu tak, aby věděli, co v okolí jejich bydliště chystá, a byli na připomínkování plánu dostatečně připraveni. V loňském roce IPR Praha novinku zopakoval a občané se mohli postupně dozvědět celkem o pěti různých projektech.

Diskutovat se začalo pod žižkovskou věží o dlouho slibované revitalizaci náměstí Jiřího z Poděbrad. Konalo se veřejné projednání studie na přestavbu nevyužitého území Bubny-Zátory. Magistrát představil i započatou rekonstrukci prostoru před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí, koncepci projektu s názvem Hradební korzo a také celkovou revitalizaci Václavského náměstí včetně zamýšleného návratu tramvají.

10 míst, 47 dní a 8 komentovaných vycházek

Informační kontejner se objevil na deseti různých místech. „Dali jsme si předsevzetí, že s vámi na ulici strávíme ještě více času než v roce 2018. Povedlo se!“ radovali se zaměstnanci IPR Praha na oficiální facebookové stránce. Lidem byli k dispozici po dobu 47 dní, k projektům uspořádali osm komentovaných vycházek a čtyři veřejná setkání.

Kromě plánů, map a výkresů byli Pražanům k dispozici i odborní pracovníci, kteří projekty vysvětlovali a odpovídali na dotazy. Čtyři tisíce lidí znamenalo čtyři tisíce debat, námětů či připomínek. Někdy to byla u kontejneru jen letmá návštěva, jindy dlouhá diskuze o hlavním městě a jeho problémech.

Město patří lidem

„Město patří lidem, proto je čím dál častěji zahrnujeme do jeho plánování. Informační kontejner je skvělý nástroj, díky kterému jsme schopni oslovit velký počet lidí a dozvědět se mnoho užitečných připomínek a komentářů,“ uvedl v tiskové zprávě primátorův náměstek Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

„Je vidět, že lidé se o město zajímají čím dál více. Pro nás je to jednoznačný impuls, že informační kontejner má smysl a určitě s ním vyjedeme i v příštím roce,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Kontejner se také objevil na letním Metronome festivalu, kde se návštěvníci dozvěděli obecné informace o IPR Praha a Centru architektury a městského plánování (CAMP). „Uvidíme se v kontejneru,“ vzkazují Boháč a spol. směrem k roku 2020.