Ukázalo se, že s teplým počasím letních měsíců jsou mnohým Opavanům trnem v oku lidé bez domova, kteří se sdružují v parcích v centru města, kde je zároveň vysoká koncentrace dětí díky zde se nacházejícím herním hřištím.

„Spí v okrasných keřích, po zemi se válí plno odpadků a rozbitého skla, takže se bojím o děti, aby se nezranily. Ani na lavičku by si už člověk nesedl. O nemístných poznámkách, které slýchávám denně, raději pomlčím. Je to hrůza,“ komentovala Opavanka Zdenka Ruská.

Ilustrační foto.

Lidé si stěžují také na častý nevábný zápach linoucí se z osob obývajících okolí laviček. „Městská policie i Policie České republiky může konat jedině na základě svých oprávnění, která jsou uvedena v zákoně,“ sdělil ředitel Městské policie Opava Jiří Klein s tím, že tedy nelze někoho řešit za to, že smrdí nebo spí na lavičce.

Na základě podnětů prošla hlídka městské policie park a nalezla několik doupat i osob, které je obývají. „Informovali jsme Technické služby Opava, ty se starají o úklid. Navíc jsme si s bezdomovci promluvili a také zkontrolovali, zda nepijí alkohol,“ doplnil Klein a přislíbil, že kontroly budou pokračovat i nadále.

Řešení bezdomovectví je složitý problém, na kterém se musí podílet celá řada subjektů. „My jsme jedním z nich. Pokud je dostaneme represivně z parku, usídlí se pravděpodobně jinde a potíž se jen přesune. Já se v této oblasti chci a budu angažovat,“ uzavřel ředitel opavských strážníků.

Technické služby spolupracují s městskou policií. „Ta nejdřív musí domluvit, aby místo bezdomovci opustili, pak se my můžeme pustit do úklidu,“ upřesnil Martin Girášek, provozně-technický náměstek Technických služeb Opava. Jde o boj s větrnými mlýny?

„Bohužel je pravidlem, že vše uklidíme, odvezeme podušky, matrace, nepořádek a na druhý den je to tam znovu,“ zoufá si nad situací a potvrdil, že nejčastěji pracovníci technických služeb uklízejí v místě arkád ve Dvořákových sadech.